Mermer nasıl döşenir?

Mermerler döşeneceği yerlere göre türlü farklılıklar göstermektedir. Bunun sebebi yapısal bir takım durumlardan ileri gelir. Misal ve...

 

Türlerine ve döşeneceği zemine göre mermerler çok gruba ayrılabilmektedirler. En fazla tercih edilen mermer türlerinin başında, eskitme yapılmış mermerler, damarlı mermerler, parlak mermerler ve bilenmiş mermerler gelir.

Mermerler döşeneceği yerlere göre türlü farklılıklar göstermektedir. Bunun sebebi yapısal bir takım durumlardan ileri gelir. Misal vermek gerekirse eğer, kapı altına döşenecek bir mermer çeşidi ile tezgaha döşenecek mermer arasında çok yapısal değişiklik bulunur. Mermer döşeme işlemi yalnızca mermerden değil benzer zamanda granitten de yapılabilmektedir. Granit isimli bu taş çeşidi mermere çok benzemekte olup, işçilik ve yapı konusunda tıpkı mermer gibi her şekle dönüştürülebilmektedir. Her çeşit fazlalıktan arındırılmış olan zemin üstüne döşenecek olan mermerin sağlam olabilmesi için, zeminin de kusursuz bir temizlik ve uygunlukta olması gerekir. Zeminde çatlak olmamalıdır ve sağlam bir yapısı bulunmalıdır. Zemin her çeşit inşaat artıkları ve boyadan da arındırılmış olmalıdır. Harçlı döşeme ile zemine yerleştirilen mermerler kısa bir zaman sonra zeminle bütünleşip kullanılmaktadır hala gelir. Diğer bir uygulama ise yapıştırma uygulamasıdır. Mermer yapıştırma usulüyle zemine yerleştirilir. Bu uygulamanın döşemesi daha kolaydır. Benzer zamanda uygulama yapılacak olan yüzeye göre de mermerlerin çeşitleri değiştirmektedir. Her mermer çeşidi her zemine münasip olmamak ile beraber, kısa zamanda aşınabilir ve görüntü olarak bozulabilir. Münasip yüzeyde münasip mermeri kullanmak, senelerce deformasyona neden olmayan sağlam bir mermer zemine kavuşmak demektir. Bilhassa banyo tarafında kullanılacak mermerin ince bir işçilik ile zemine yerleştirilmesi ve renk ile yüzey uyumuna önem gösterilmesi çok estetik ve kullanılabilir sonuçlara neden olabilir. Bu işlemin itinayla yapılmasına önem gösterilmesi gerekir.

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Elektirikli süpürge nasıl seçilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?