Vişne nerede yetişir?

Vişne ağaçları soğuğa hayli dayanıklıdırlar. Gövde bölümleri -40, çiçekleri ise -4 dereceye kadar soğuğa dayanabilir. Senelik minimum...

 

Kiraza benzeyen lakin kirazdan daha ekşi ve daha çok besinsel faydaya sahip olan vişne Avrupa’nın çoğu bölümüne ve Güneybatı Asya’ya özgü bir ağacın meyvesidir. Vişne antioksidan, C vitamini ve kansere karşı savaşan kimyasallar yönünden gayet zengindir. Benzer zamanda iltihap söktürücü ve kalp krizini önleyici etkilere sahiptir.

Vişne ağaçları soğuğa hayli dayanıklıdırlar. Gövde bölümleri -40, çiçekleri ise -4 dereceye kadar soğuğa dayanabilir. Senelik minimum 400 mm yağış alan kısımlarda kiraz ağacını sulama yapmadan yetiştirilmesi mümkündür. İlkbahar ayında ise çiçekler korunmalı, ağaçlar otlardan temizlenmeli ve samanla örtülmelidir. Benzer zamanda ağaçlar doğal su yosunu solüsyonuyla spreylenmelidir. Eğer budama işlemi yapılacaksa yine bu mevsim seçilmelidir, çünkü vişne ağaçlarının meyve vermediği kış mevsiminin etkili olduğu aylarda budama yapmak hayli yanlıştır.

Vişneler kirazlardan daha az böcek ve hastalıklara yakalanırlar. Buna karşın kuşlar yüzünden çok fazla meyve kaybedebilirler. Bundan dolayı kuşları ağaçlardan uzak tutmaya özen gösterilmelidir. Haziran ve ağustos ayları arasında ağaçlar örümcek ağlarından korunmalıdır.

Diğer kiraz çeşitlerinin tersine vişneler öz-döllenme yoluyla ürerler. Yani vişne ağaçları kendi kendilerini tozladıkları için döllenme problemi yoktur.

İnce dallara sahip olan vişne ağacı kiraz ağacından daha kısadır. Averaj boyu 5 ile 7 metre arasındadır. Armutlarla benzer olan toprak tercihi ve büyüme koşulları vardır. Bu tür ağaçlar su drenajı iyi olan, zengin ve nemli toprakları tercih ederler. Topraklar kuru, kumlu ya da kireçli olabilir. Kiraz ağaçlarından değişik olarak nitrojen ve su oranı ise daha çok olmalıdır. Eğer ağaca fazla su verilirse güzel kirazlar oluşmaz ama toprağın su drenajı kötüyse kiraz ağaçlarından daha iyi dayanırlar.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Asker larvalar nasıl kontrol edilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?