Balzamik sirke nedir?

Balzamik sirke şarap gibi karmaşık bir üründür serin ve karanlık yerlerde saklanması önerilmektedir. Piyasadaki ürünlerde kalite yüks...

 

Tarihi 11. yüzyıla kadar uzanan balzamik sirke bugünkü gibi sofrada yemek ve salata sosu olarak değil, vebadan koruması için sulandırılarak içilmekteymiş. Asırlar boyunca sınırlı ölçüde belli aileler tarafından üretilen ve üretim yöntemi nesilden nesile aktarılan balzamik sirke 2. Dünya Savaşı sonrası ticari bir ürün durumuna gelmiştir. İtalyan şeflerinin tekrar keşfetmesiyle bir anda dünya çapında gurmelerin odağı şekline gelmiştir. 

Balzamik sirke nasıl tüketilir?

Balzamik sirke şarap gibi karmaşık bir üründür serin ve karanlık yerlerde saklanması önerilmektedir. Piyasadaki ürünlerde kalite yükseldikçe fiyat da artar. Parmesan, salam ve sebzelerle çok uyumludur. Zeytinyağı ile de karıştırılarak salatalarda kullanılmaktadır 

Yemeğe veya salataya münasip balzamik sirkenin nasıl seçileceğini bilmek önemlidir. Değişik markalardaki ürünler değişik aromalara sahip olacağı için, sirkenin genç yahut olgun olmasına, tatlı-ekşi dengesine dikkat göstermek gerekmektedir. Örnek verirsek genç sirkelerin asit oranı daha yüksek olduğundan dolayı, yemekte buna münasip malzemeler kullanılıp dengelenmesi gerekmektedir 

Balzamik sirke, damağı tırmalamayan yumuşak lezzete ve hafif tatlımsı bir aromaya sahiptir. Önerilen tüketim hali yemeğin veyahut salatanın üstüne servis edilmeden hemen önce gezdirilmesidir. Aromatik özelliklerini kaybedeceği için balzamik sirkenin pişirilmesi tavsiye edilmez. 

 

Geleneksel metotlarla hazırlanan kaliteli balzamik sirke miktarı o senelerde 2 bin litreden azken, ucuz ticari sirke üretimi senelik 2 milyon litreye ulaşmıştır. Kaliteli ürünleri diğerlerinden ayırmak amaçlı denetleme mekanizmaları geliştirilmiş, gereken şartlara sahip ürünlerin "Aceto Balsamico Tradizionale" ifadesi kullanmasına izin verilmiştir. 

Balzamik sirke nasıl yapılır?

Beş senelik fermentasyon işlemi ardından 10-15 sene kadar dinlenmeye bırakılan ürün, yıllandıkça daha da yüksek kaliteye ulaşır. En az 12 sene, ama çoğu kez 25, ayrıca 100 sene dinlenen balzamik sirke zaman geçtikçe son derece karmaşık, aromatik, tatlımsı, kıvamı şurupsu özellikler kazanır. Böylelikle başlangıçta 3 tonluk bir parti üzümden tüm bu işlemlerin nihayetinde takriben 100 litre kadar balzamik sirke elde edilir.

Bu karışım fermente olması için "Batteria" ismiyle anılan, boyutları gittikçe küçülen özel meşe fıçılarda bekletilir. "Batteria" diye adlandırılan bu fıçıların yapıldığı ağaçlar, balzamik sirkeye lezzet karakterini veren, kokusunu ve rengini etkileyen önemli sayılabilecek bir etkendir.

Kaliteli bir balzamik sirkenin yapımı aynen kaliteli şarap üretiminde olduğu gibi seneler alır. Üzümler toplanır ve ezilip sıkılarak şırası çıkarılır. Yeterli şeker miktarına ulaşana dek tahta fıçılarda, güneşte bekletilerek koyulaştırılır. Bu şıra mayalandırılmadan üstü açık kazanlarda 24-30 saat kadar kısık ateşte kaynatılır ve iyice koyulaşıp içerisindeki şekerin hafifçe karamelize olması sağlanır. Bu mayalanmamış şıraya İtalyanlar "mosto cotto" adını vermektedirler. Bu şıra soğuyunca içine özel sirke mayası katılır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bakla yemeği nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?