Boyalı saç nasıl doğal rengine döner?

Saç boyası akıtmada geçen süre çok önemlidir. Saçın boyanması sonrasında hemen saç boyasının akıtılarak doğal renge kavuşulması daha ...

 

Bir çok kadın saçlarını boyatır boyatmaz bazı pişmanlıklar yaşayabilir. Bunun sebebi istediği rengi tutturamamış olmak veyahut beklentilerini karşılayamaması olabilir. Ama ne olursa olsun böylesi negatif bir halde geri dönüş tabii ki ki vardır. Boyanmış bir saçın eski doğal rengini tekrar kazanması için bazı küçük teknik detayların uygulanması gerekir. Böylelikle kısa zamanda ve sağlıklı halde doğal saç rengine kavuşulmuş olabilecektir.

Saç boyası akıtmada geçen süre çok önemlidir. Saçın boyanması sonrasında hemen saç boyasının akıtılarak doğal renge kavuşulması daha olasıdır ve bekleniyor olan başarılı sonuç alınacaktır. Fakat zaman geçtikçe boya saça tutunacağı için saçtan boyanın akıtılması işlemi daha zor olabilecektir. Boya akıtma işlemi ise saçların düzenli ve sık aralıklar ile sıcak su ile yıkanmasıyla başlayacaktır. Bundan hariç duşa girmeden önce zeytinyağı kürünün saç diplerine masaj yapılarak uygulanması boyanın kökten başlayarak daha çabuk akmasına yardım eden olabilecektir. Takriben otuz dakika kadar zeytinyağının saç köklerinde bekletilmesi zamanla daha sağlıklı ve gür saçların kazanımını da sağlayacaktır.

Saçların boyanması sonrasında tekrar saç boyasıyla eski renge yakın bir renge döndürmeye çalışmak saçın yapısına zarar verebilir. Köklerini inceltip, saçların kurumasına ve ayrıca yanmasına neden olabilir. Bundan dolayı böylesi bir yöntem bir ihtimal işe yarasa bile riskli olabilecektir. Saçın boyanması sonrasında en azından 1 ay kadar bir zaman geçmesini beklemek saç sağlığı açısından en idealidir. Bunun yerine saç boyası akıtılmaya çalışılırsa daha etkin ve sağlıklı sonuç alınabilecektir.

 

Marketlerde bulunan saç ağartıcı ürünlerin de boyayı akıttığı iddia edilmektedir. Fakat bu tür ürünler doğal saç rengini de açabilme ihtimalini barındırdığı için pek fazla önerilmemektedir. Kimi zamanlarda evde bu yöntemler yapılsa dahi istenen sonuçlar hep başarılı halde alınmayabilir. Bundan dolayı bir uzmana danışılması yıpranmayan, sağlıklı saçlar için güvenli bir metottur. Saçtan boyanın akıtılması esnasında saç boyunun takriben 1 yıl boyunca uçlarından kesilerek hacim, canlılık, doğal renk ve görünümünün kazandırılması bakımından da önemli olabilecektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Papatya suyu ile saç nasıl açılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?