Vatoz nedir?

Vatozların çoğu, yavrularını canlı olarak doğurabilen balıklardır. Fakat bazı hallerde dişi vatoz, erkek vatozun spermlerini vücudund...

 

Vatozlar, köpekbalığı ailesinden sayılmakla birlikte, kıkırdak iskeleti yapısına sahiplerdir.

Vatozların çoğu, yavrularını canlı olarak doğurabilen balıklardır. Fakat bazı hallerde dişi vatoz, erkek vatozun spermlerini vücudunda olmak koşuluyla bir seneye kadar tutabilmektedir. Bu adaptasyon örneği, doğada tek başlarına yaşayan canlıların üreme döngüleri ve yaşamaları için hayli önemlidir.

Avrupa kıyılarında yaşarlar. Türkiyede Karadeniz, Ege ve Marmara’da da sıkça rastlanabilen bir balık çeşididir. Averaj bir olarak erkeği 70 cm, dişisi 120-125 cm boyutlarındadır. Ama Afrika sahillerinde yaşayan bazı türler ise 3,5 metreye kadar ulaşır.

Vatozların diğer balıklardan fiziki anlamda ayıran en belli özellikleri; yassı olan gövdeleri, uzun, ince olan kuyrukları ve büyük göğüs yüzgeçleridir. Suda, yüzgeçleriyle dalgalanma hareketi yaparak ilerlerler. Vatozların gözleri gövdelerinin üzerinde, ağızları ve solungaçları ise gövdelerinin altında yer bulur. Genel açıdan gözlemlenen türlerinde vücutlarının üst tarafı kahverengimsi, alt tarafı ise beyazdır.

Dünyada takribî 170 – 180 adet vatoz çeşidi yaşamaktadır. Kelebek vatozları, iğneli vatozlar ve elektrikli vatozlar en popüler vatoz türlerinden yalnızca birkaçıdır. Bunların her birinin avlanma çeşidi birbirlerinden farklıdır. Bazıları deniz dibinde gizlenip avları olan küçük balıkları ve kabukluları avlar. Bu vatozlar genelde kahverengilerdir. Ya renkleri vesilesiyle kumda saklanırlar, veyahut kendilerini kuma yahut çamura gömerler.

 

Vatozların denizde yüzüp avlanan cinsleri ise mavi veyahut gri renkte olmaktadırlar. Bu vatozlar balık ve planktonlar ile beslenirler.

Savunma amacıyla oluşturdukları bir adaptasyon sonucu kuyruklarında zehirli bir diken bulunur. Tehlike arz eden bir durumla karşı karşıya kaldıkları zaman, kuyruklarındaki dikenle düşmanlarını sokarlar. Dikenlerindeki zehri karşıdaki canlıya enjekte ederek düşmanlarının ölümüne dahi yol açabilirler. Vatozlar, düşmanlarından korunmak veyahut avlarını etkisiz hale getirebilmek için vücutlarında ürettikleri elektriği kullanırlar. Bu elektrik, köpekbalıklarını dahi kaçırmaya yetecek kadar güçlüdür.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Amatör balıkçı belgesi nasıl alınır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?