Levrek nedir?

Levrek balığı içerisinde gayet zengin vitamin (A ve D vitamini) ve mineral gibi bileşikler içermektedir. İnsanların sağlığı için gaye...

 

Levrek, Moronidae ailesinden gelen ılık ve soğuk denizlerde yaşayabilen balık türlerinden bir tanesidir. 

Levrek balığı içerisinde gayet zengin vitamin (A ve D vitamini) ve mineral gibi bileşikler içermektedir. İnsanların sağlığı için gayet yararlıdır. Özellille kalp hastaları için, düşük kolesterol ve kan basınçlarını önlemek için yardımcı olur.

Zıpkın avcılarının gözdesi, zeki ve çevik olan levrek avlaması tecrübe, sabır ve yetenek isteyen bir balık cinsidir. Levrek avındaki başarı, doğru yer ve zaman tercihi ile mümkündür. Dört mevsimde avlanılabilen levrek, bilhassa de mayıs ortalarından kasım sonuna avlanır.

Bayağı levrek ve benekli levrek olarak iki değişik tipi bulunmaktadır. Sırtlarında bulunan benekler vesilesiyle biri birinden ayırt edilebilmektedir. Küçük kara benekli derisi, görüntü itibarı ile alabalığa benzetilir.

Sene süresince yenen levreğin eti az yağlı ve çok lezzetlidir. Lezzet açısından taze olarak tüketilmesi tercih edilir. Çok tür yemeği yapılmış olan levrek, buğulama, fırında kağıt kebabı, Sebzeli (sebzesiz) haşlama, tava (şiş, fleto), tereyağlı buğlama, ızgara, kremalı kağıt kebabı, salata, plaki de yapılabilecek altarnatiflerindendir.

Yaşam süreleri takribî 20 yıldır. Sırt bölümünde omur sayısı 12-13 adettir. Levrek, boyu takriben 40 - 100 cm arasındadır. Boyu 40 cm' den küçüklerine İspendek denir. Ağırlığı 10 - 15 kg.' a erişebilir.

 

Vücudumuzu füze halinde olup, burunları düz iner. Derisi iri pullarla kaplıdır. Levreğin karnı gümüş ,sırt kısmı ise daha koyu gri renktedir. Solungaç kapakları üstünde keskin dikenleri bulunmaktadır. Sırt yüzgeci iki adet olup ilkinin bütün ışınları, ikincisinin de ilk ışını dikenlidir. Dillerinin üstünde küçük diloit dişleri bulunur.

Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de çiftliklerde yaygın bir biçimde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Larva zamanında dayanikli olup ergin zamanında hassaslaşır. Yumurta ve larvalarının büyük bir kısmı Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilir.

Yurdumuzdaki denizlerin hepsinde (daha çok Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de) ve denizlerin nehirlerle karışımı acısu bölümlerinde sıkça rastlanan bir balık çeşididir. Levrekler çoğu zaman sürü durumunda gezer. Derin, kayalık, karanlık ve kuytu sularda bulunurlar.

Etçil ve yırtıcı olan levrek, karides, yengeç ve kurtçuk, küçük yavru balıklarla beslenirler. Karadeniz'de kış ayları esnasında ırmak ağızlarında çok miktarda yumurta dökerek yüksek bir üreme göstermektedir. Akdeniz'de ise değişik olarak Nisan-Mayıs ayları arasında ürerler.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Vatoz nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?