Dolgu topuklu ayakkabının boyu nasıl ölçülür?

Dolgu Topuklu ayakkabılar her mevsim tercih edilen popüler bir ayakkabı çeşididir. Bu biçimde bir topuk genel olarak kadın sandaletle...

 

Dolgu Topuklu ayakkabılar her mevsim tercih edilen popüler bir ayakkabı çeşididir. Bu biçimde bir topuk genel olarak kadın sandaletlerinde (kısaca dolgu topuk ya da espadril/bez ayakkabı olarak adlandırılır) ve botlarda (dolgu topuk bot olarak adlandırılır) kullanılmaktadır, ama tenis ayakkabılarında ve ayrıca çocuk ayakkabılarında bile bu şekil topuklara rastlanabilir. Dolgu topuklar, maksimum noktadan en yakın 60cm’e bir yuvarlak çizilerek ölçülür. Mezura ile yandan yahut arkadan yaptığınız ölçümlerde doğru sonuç alamayabilirsiniz, çünkü topuklar genel olarak eğimlidir ve bu da numaranızı olması gerekenden daha yüksek gösterebilir.

İlk başta dolgu topuk ayakkabınızı bir odanın köşesinde düz zemine yerleştirin, böylelikle ayakkabının bir yanı ve arka tarafı duvar köşesine denk gelecektir.

Mezuranızın bir ucunu, ayakkabının arka tabanın yanına gelecek halde yere ve duvara değecek biçimde konumlandırın. Mezurayı duvara değecek halde topuğun ayakkabı tabanıyla birleştiği dikiş yerine kadar çekin. Duvar size, daha doğru ölçüm yapmanızı sağlayacak düzgün ve dikey bir plan verecektir.

Yüksekliği işaretleyin ve en yakın 60cm’e yuvarlayın. Ayakkabınızın platformu olsa dahi bu dolgu yüksekliğini değiştirmez. Yine de eğer konforunuz için emin olmak istiyor iseniz, platform yüksekliğini dolgunun yüksekliğinden düşün ve sonuç size topuğun parmaklarınızdan kaç inç yüksek olduğunu gösterecektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Şık hanımefendi olmanın sırrı adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 ayakkabıcı,

Dolgu topuklu ayakkabının boyunu ölçmek için, ayakkabının içine girin ve ayak parmaklarınızın ucu ile ayakkabının ortasına doğru hafifçe basın. Ayakkabının boyunu ölçmek için, ayakkabının içini ölçün ve bu ölçümün en uzun noktasını alın. Bu ölçüm, ayakkabının boyunu verir. Ayakkabının boyunu ölçerken, ayakkabının içinde rahat hareket etmeniz için yeterli boşluk bırakın. Eğer ayakkabı çok sıkışırsa, ayaklarınızı rahatsız edebilir ve ayakkabının boyunu doğru bir şekilde ölçemezsiniz.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?