Çipura nedir?

Eti az kılçıklı, yağlı, sert, beyaz ve çok lezzetlidir. Yağlı bir balık olduğundan dolayı tava yerine ızgarada pişirilmesi tercih edi...

 

Çipura balığı (Sparus aurata), Sparidae ailesine ait, İngiltere kıyılarından bütün Akdeniz bölümüne kadar yaygın olan bir çeşididir. Türkiyede balık çiftliklerinde üretimi yapılmış olan, çok sevilen ve çok tüketilen bir balıktır.

Eti az kılçıklı, yağlı, sert, beyaz ve çok lezzetlidir. Yağlı bir balık olduğundan dolayı tava yerine ızgarada pişirilmesi tercih edilir. 250 ile 350 gram çipuralar ızgara için ideal büyüklüktür. Tadı nefis olan bu balığın çorbası, buğulaması ve fırını da yapılmaktadır.

Çoğunlukla tropikal ve ılıman kuşaklarda yayılım gösteren çipuranın, bütün Akdeniz, Atlas Okyanusu, Kanarya Adaları, İngiltere kıyıları ve Verde Burnu yaşam alanıdır. Deniz fenogramlarının bulunmuş olduğu kumlu–çamurlu ve çamurlu ortamlarda yaşar ve besinini deniz dibinden alırlar. Türkiyede daha fazla güney sahilleri ve Ege kıyılarında rastlanır. Büyüme hızları bölümlere göre değişiklik gösterebilir.

Çipura balığı yakın zamanımızda Türkiye'de, Yunanistan'da, İsrail'de ve İspanya'da çiftliklerde üretilmektedir. Türkiyede üretilen balıklar başta AB ülkeleri olmak üzere bulunduğumuz coğrafyaya yakın çokca ülkeye ihraç edilmektedir. Her mevsimde zevkle yenebilen çipuranın iktisadi değeri yüksektir. Yapılmış olan kontrolsuz avlanmalar sonucu denizlerde sayısı cok azalmış olsa da üretim kültürü ile sayıları artmıştır.

 

Çipura Elips şeklinde yassı, vücut yüksek ve yandan basıktır. Baş iri ve burnu küttür. Beyaz karnı, koyu gri sırtı ve pembemsi yanakları bulunmaktadır. Sırt yüzgeci hayli önde ve keskin ışınlıdır. Vücut, baş kısma kadar pul ile kaplıdır ve pulları serttir. Ağız ve diş yapısı sert olup kuvvetli çenesiyle kabuklu su canlılarını, balıkları ve diğer hayvanları kolay bir şekilde yiyen etçil bir balıktır.

Boyları averaj 25–35 cm. arasındadır. Genel olarak ağırlıkları ise 0,5–3 kg aralığındadır. Ağırlığı 200 gramdan küçük olanlara Lidaki ve daha büyük olanlara Çipura denilir.

Güneyde ve Akdeniz’de Ekim – Aralık gibi aylarda yumurta dökerek üremeyi gerçekleştirirler. Çipura balıkları çift cinsiyet (hermafroditizm) özelliği gösterirler. Balıkların tamamı erkek olarak doğar ve 12 aydan sonra % 80'i dişi özelliklere sahip olur.

Doğal yaşam süren Çipuralar, boyut olarak çiftliklerde yetiştirilen balıklardan küçük olmasına karşın daha lezzetlidirler. Deniz çipuraları parlak gümüşi ve yanakları kızıldır. Üretim çipuraları ise mat siyah ve beyazlıdır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Futbol kuralları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?