Frenk üzümü marmelatı nasıl yapılır?

Güzelce temizlenince yıkanan ve bir müddet süzgeçte kurumaya bırakılan frenk üzümleri çelik bir tencereye alınır. Üstüne toz şeker ek...

 

Kahvaltı sofralarında hafif ekşi tadıyla yer bulan çok leziz marmelat çeşitlerinden olan frenk üzümü marmelatını kolay bir şekilde hazırlamak mümkündür. Kansızlığa karşı çok yararlı olan bu marmelat besleyicidir.

Hazırlanışı

Güzelce temizlenince yıkanan ve bir müddet süzgeçte kurumaya bırakılan frenk üzümleri çelik bir tencereye alınır. Üstüne toz şeker eklenmek suretiyle gece boyunca bu biçimde bekletilir. Birkaç kere şekerini içine çekmesi için tahta kaşıkla alt üst yaparak karıştırılır. Ertesi gün tencerede sulanmış ve şekerleri erimiş olan frenk üzümü meyveleri ocağa alınır. Düşük sıcaklıkta arada tahta kaşıkla karıştırmak sureti ile göz göz olup koyulaşana ve fokur fokur kaynayana kadar takriben 15- yirmi dakika pişirilir. İndirilmesine yakın içine limonun suyu ve limon tuzu eklenmektedir. Daha sonrasında takriben beş dakika kadar daha kaynatılarak, kullanıma hazır duruma getirilen frenk üzümü marmelatı sıcak haldeyken dikkatli kavanozlara doldurulup kapakları sıkıca kapatılır. Kapakların açılmaması için ters çevrilerek soğuyana kadar bu biçimde bekletilir. Soğuyunca buzdolabı içinde veya güneş almayan serin yerlerde saklanması gerekmektedir.

Malzemeler

1 kg frenk üzümü

Yarım çay kaşığı limon tuzu

Yarım limonun suyu

1 kg toz şeker

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Enginar marmelatı nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?