Ayva dondurucuda nasıl saklanır?

Ayva çok sert bir meyve olduğundan dolayı kolay bir biçimde tüketilmez. Bu neden ile biraz yumuşamasını beklemek gerekmektedir. Sakla...

 

Latince ismi cydonia oblonga olan ayva gülgiller ailesine özgü bir bitki çeşididir. Kış mevsiminin sevilen meyveleri arasında yer bulan ayva bol bol vitamin ve mineral içermektedir. O nedenle devamlı olarak tüketilmesi yararlıdır.

Ayva dondurucuda nasıl saklanır?

Ek olarak, ayva gibi sert dokulu meyvelerde dondurma işlemlerinden önce buharlama yöntemi de uygulanabilir. Meyveler en direkt su buharına tutulur yahut sıcak suya batırılır. Daha devamında ısınan meyveler soğuk suya daldırılıp dondurucuya öyle yerleştirilir. Bu metod ile ayvaların ömrünü uzatmak mümkündür.

Bunlara ek olarak, ayvanın diğer meyveler ile birlikte saklanmaması gerekmektedir. Çünkü, ayvanın kendine münhasır keskin kokusu diğer meyvelere geçebilir.

Sonrasında dondurucu kapları veya poşetleri kullanılarak ayvalar paketlenir. Eğer kap kullanılacak ise bütününe kadar doldurulmaması gerekmektedir. Çünkü soğuk hava ile birlikte ayvaların hacimleri artabilir.

Öncelikle ayvaların sert olanlarının seçilmesi gerekmektedir. Ayvaların üstünde bir biçimde kahverengi çizgi ve darbe izi olmamalıdır.

Hepsinden önce ayvaların kabukları soyulur ve yıkanır.

Ayvaların saklanabilmesi için dondurucular iyi bir seçenek değildir. Çünkü soğukta saklandığı zaman diğer meyveler gibi uzun zaman dayanamaz. Dondurucular yerine serin bir bölümde saklanması taze olarak kalması için daha iyidir. Ama, imkanlar dahilinde dondurucuda saklaması gerekli olan kimselerin de uygulması gerekli olan türlü kurallar vardır.

 

Daha sonrasında çokca meyvede uygulanan limonlu su tekniğine geçilir. 4 litre su içinde 3 yemek kaşığı kadar limonun suyu koyularak karışım hazırlanır. Ayvalar bu karışımın içinde bekletilir. Bundaki amaç limonun asitliği hasebiyle görülmeyen zararlıları yok etmek ve ayvanın kararmasını engellemektir. İşlemler bitince ayvalar istenen ölçülerde kesilebilir.

Ayva çok sert bir meyve olduğundan dolayı kolay bir biçimde tüketilmez. Bu neden ile biraz yumuşamasını beklemek gerekmektedir. Saklarken de buna dikkat göstermek önemlidir. Yumuşaklarının yerine sert olanlarının saklanması daha yararlı olur. Ayvanın taze bir biçimde saklanabilmesi için türlü yöntemler bulunmaktadır. Dondurucuda saklanmak da bunlardan biridir. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Çilek konservesi nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?