Turşu tuzlu olduysa ne yapılır?

 Hepsinden önce birkaç adet soğan alınır, güzelce soyulup farklı kapta sirkeye atılır. Daha sonrasında sirkeli soğanların turşu bidon...

 

Evlerde kolaylıkla yapılabilen alternatif yiyeceklerden bir tanesi de turşudur. Kimi kez, türlü nedenlerden ötürü turşunun tuzu gereğinden fazla olabilir ve bu hal da kimseleri rahatsız eder. Peki, turşu tuzlu olursa ne yapılmaktadır?

Yöntem 1

 Hepsinden önce birkaç adet soğan alınır, güzelce soyulup farklı kapta sirkeye atılır. Daha sonrasında sirkeli soğanların turşu bidonuna ilave edilmesi ile oluşturulan bu karışım üç veyahut dört hafta bekletilir. Soğanlar tuzu alacak ve turşunun tadı daha iyi olabilecektir.

Eğer turşu tuzlu olduysa, onu muhakkak çöpe atmanıza gerek yok. İster tekrar işlem uygulanarak, ister değişik biçimlerde servis edilerek turşunun lezzeti düzeltilebilir.

Yöntem 4

Evlerde uygulanan daha fazla 3. yöntemdir. Yani turşunun biraz suda bekleterek münasip lezzete gelmesi tercih edilir. Siz de damak tadınıza ve zevkinize en ideal biçimde olacak olan yöntemi evinizde uygulayabilirsiniz.

 Son olarak turşunun yağda soğan ile beraber hafifçe kavurularak servis edilmesi uygulanabilir. Bu servis de geleneksel olarak uygulanan ve sevilen bir yoldur. Eğer damak tadına uyuyorsa mutlaka tavsiye edilir.

Yöntem 3

 Bunlara ilaveten turşuyu servis yapmadan önce soğuk suda bir gün bekletmek de turşunun tuz oranını azaltacaktır. Yalnız, daha çok bekletmek hem turşuyu buruşturur aynı zamanda turşunun lezzetini azaltır.  Turşuya yeni işlem uygulamak istenmezse de turşuyu rus salatasının içine doğrayarak veya ekmek arası yapılmış olan tostların içine parça parça turşu koyarak servis edilebilmektedir. Bundan dolayı turşunun tadının damağa daha hafif gelmesi sağlanabilir.

 

Yöntem 2

 En fazla uygulanan yöntemlerden biri de turşunun içine en direkt soyulmuş birkaç adet patates veya elma atılmasıdır. Bu işlemin sonrasında birkaç hafta bekletilen turşu, uygun lezzete getirilmiş olabilecektir. Buna ek olarak, havuç ve beyaz lahananın da tuzu alarak benzer işi görmesi sağlanabilir. Ek olarak bu sebzeler, turşu olarak da yenebileceği için çeşitlilik sağlarlar. Damak tadına göre havuç veya lahana doğranmasının sonrasında birkaç hafta bekletilen turşu, tuzun paylaşılması ile tuz oranı konusunda olması gerekli olan kıvama kavuşacaktır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kaşıktaki lekeler nasıl çıkartılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?