Evde mum yapımı

 Peki mum nasıl yapılmaktadır, nelere ihtiyaç duyulur?...

 

Evinizin olduğundan daha şık görünmesine yardım eden olacak ek olarak sizi dinlendirip, mistik ve romantik ortamlar yaratabileceğiniz aksesuarlarıb başında gelir mumlar. Son günlerde farklı model, renk ve kokulardan üretilen mumları istediğiniz her yerde bulabilmeniz mümkündür. Ama ev ortamında hoşça zaman harcamak ve kendiniz için bir aksesuar üretmek size hayli keyifli gelecektir. Basit yapımları olan mumları başarıyla tamamlamak sizin zevkinize ve benzer zamanda yaratıcılığınıza bağlı.

 Peki mum nasıl yapılmaktadır, nelere ihtiyaç duyulur?

Parafin veya mumlarınızı eski bir kabın içine hoyup ocağın üzerinde az ateşte eritin. Mumunuza istediğiniz rengi vermek için satılan mum boyası ya da pastel boya kullanabilirsiniz. Eritip sıvı hale getirdiğiniz mumun içine mum boyanızı veyahut pastel boyanızı ufak parçalar durumunda atın. Ama boyanın miktarını ayarlamak önemlidir. Boyayı fazla koyarsanız koyu bir renk alacaktır.

Mumun ham maddesi parafindir. Eczanelerden yahut  medikallerden rahatlıkla parafin bulabilirsiniz. Veya daha iktisadi olan beyaz mumlardan kullanabilirsiniz.

Eğer mumunuzun kokulu olmasını istiyor iseniz içine esans kokular damlatabilir veyahut satın alacağınız mum kokularından koyabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz kalıplar için açık fikirli olun. Örnek verilecek olursa yumurta kabuğu , küçük balkabağı, ceviz kabuğu gibi aklınıza gelebilecek envaiçeşit malzemeden mumluk yapabilirsiniz.

 

Daha sonrasında mumun almasını istediğiniz biçimde daha önceleri ayarladığınız kalıplara koyun. İster iseniz mumu kalıba almadan önce kalıbın dışına kum, çakıl veya sim koyabilirsiniz. Mumu kalıbıyla kullanacaksanız bu tarz malzemeler kullanabilirsiniz, fakat mumu kalıbından çıkaracaksanız bunları kullanmayın. Mumu kalıba dökerken tam ortasına fitilini yerleştirin. Mumu, oda sıcaklığına gelene değin bekletin. Daha sonrasında da buzdolabı içerisinde donmaya bırakın. Mumu kalıptan aldıktan sonra dışına bir yapıştırıcı kullanarak dilediğiniz şekillerde taş, boncuk, deniz kabuğu gibi süs malzemeleri yapıştırabilirsiniz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan İrmik helvası yapımı adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?