Eski gömlekler nasıl değerlendirilir?

Evdeki kullanmadığınız malzemeleri geri dönüştürmek, değişik şekillerde tekrar kullanmak hem yararlı aynı zamanda keyifli bir şeydir....

 

Evdeki kullanmadığınız malzemeleri geri dönüştürmek, değişik şekillerde tekrar kullanmak hem yararlı aynı zamanda keyifli bir şeydir. Bunu yapmak için kullanabileceğiniz malzemelerden biri de gömleklerdir. Tamamımızın kullanmadığı veyahut eskimiş gömlekleri vardır. Bu gömleklerden eviniz için, kendiniz veyahut çocuklarınız için çokca değişik ürün tasarlayabilirsiniz.

Peki eski gömleklerinizden neler tasarlayabilirsiniz?

Eski gömleklerinizi kesip irili ufaklı toplar hazırlayıp (pamuk,sünger veyahut köpükten) bu topların üstünü kaplayarak yeni sene süsleri elde edebilirsiniz. Dilerseniz zevkinize göre üstüne düğmeler, kalp,çam ağacı gibi desenler de ekleyebilirsiniz.

Artık sıkıldığınız düz kazaklarınıza değişik hava katmak için eski gömleklerinizin etek bölgelerini keserek kazaklarınzın altına dikebilirsiniz.Yeni bir kazak almış gibi hissedeceksiniz ve keyifle kullanacaksınız.

Evdeki eski gömleklerden yapabileceğiniz diğer bir ürün de mutfak önlüğü. İster yalnızca etek önlük, ister klasik mutfak önlüğü...Gönleğin kollarını kesip kalnını bedeninize göre şekillendirip, kesip kenarlarını dikin. Kesip çıkardığınız gömlek kollarınıda şeritler durumunda kesip bant olarak dikin ve arka bağlarını oluşturun. İşte önlüğünüz hazır.

Artık giymediğiniz bir gömlekten minik kızınız için bir elbise yapabilirsiniz.​Bunun için gömleğin düğme bölgelerini sabit tutarak üstüne çocuğunuzun ölçülerinde bir elbise modelini sabunla çiziniz. Çizdiğiniz yerlerden elbise modelini kesin ve yanlardan dikin. Eğer ister iseniz başka renklerde çiçek yahut hayvan figürlerini de bu elbisenin üstüne dikerek şirin bir tasarım elde edebilirsiniz.

 

Diğer öneri ise, eski gömleklerden oyuncak yapımak. İster çocuklarınıza hedşye edebileceğiniz, ister iseniz de evinizde dekorasyon ürünü olarak kullanabiliceğiniz oyuncaklar yapabilirsiniz. Gömlerkleri yapacağınız oyuncak karakteri şeklinde(ayı,tavşan,fare) kesip içini pamukla yahut süngerle doldurup düğmelerle gözlerini ve ağzını dikip harika oyuncaklar hazırlayabilirsiniz.

Gömleklerden yapabileceğiniz diğer bir kullanılabilir ve şirin tasarım da yastık kılıfı yapmak. Gömlekleri düğme bölümlerini koruyacak halde (çünkü yastık kılıfını çıkarıp takma işlemini bu düğme kısımdan sağlayacağız) yastık ebatınıza göre kesin ve kenarlarını dikin. Eğer gömleğinizin ön cepleri var ise bu ceplere kumanadanızı da koyablilirsiniz. Yastıklarınız hazır ve üstelik çok sevimliler!

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Nasıl aşçı olunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?