Ceviz yağı saça nasıl sürülür?

Ceviz yağı saç üstünde en direkt uygulanmaktadır. Hafta içinde iki kez uygulanması genellikle yeterlidir. Ceviz yağını kafa derisine ...

 

Ceviz yağı, güçlü ve ipek gibi saçlar için en etkili doğal bakım yağlarından biridir. En direkt uygulanabileceği gibi türlü malzemelerle karıştırılıp doğal bakım maskelerinde de kullanılabilmektedir.

Ceviz yağı nasıl uygulanır?

Ceviz yağı saç üstünde en direkt uygulanmaktadır. Hafta içinde iki kez uygulanması genellikle yeterlidir. Ceviz yağını kafa derisine ve saçlara masaj yaprak uygulayın. 20 dk bekletince ılık su ve şampuanla yıkayın. Soguk su ile durulayın.

Ceviz yağının besin değerleri

- Antifungal özelliklerinden dolayı mantar vb. hastalıklara karşı koruyucudur.

Ceviz yağının çok önemli yararları doymamış yağ asitleri, E vitamini ve çinkodan gelir. Bu maddeler saçın güçlü ve parlak olmasına yardım etmektedir. Ceviz yağı saç köklerinin derinine nüfuz eder ve nem kaybını önlemektedir. E vitamini zararlı etkilere karşı saçları korur ve beyazlamasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Benzer zamanda saç dökülmesi ve kafa derisi enfeksiyonlarını da tedavi etmeye yardım etmektedir.

Ceviz yağı, Omega-6, Omega-9 ve omega-3 yağ asitlerini içermektedir. Yağlara ek olarak Kompleks B grubu vitaminler, E vitamini, çinko, selenyum, kalsiyum, magnezyum ve niasin için de zengin kaynaktır. Bütün bu vitamin ve mineraller saç sağlığını artıran ve saçın sağlıklı halde büyümesini teşvik eden bileşiklerdir.

Ceviz yağının saçlar için başlıca yararları şunlardır:

 

- Yoğun bir biçimde nemlendirir. Şekil almayan, kabarık ve asi saçları yatıştırır.

- Saç dökülmeleri ve kepeği önlemektedir.

-içindeki vitamin ve mineraller ile saç tellerini besler ve güçlendirir.

- Saçın doğal rengini ortaya çıkarır ve renk tonunun daha zengin görünmesini sağlamaktadır.

Ceviz yağı maskesi 

Saça ceviz yağını uygulamanın bir başka bir yolu, ceviz yağı ve diğer doğal terkip maddelerini içeren maskeler yapmaktır. Aşağıdaki saç maskesi düzenli biçimde uygulamak saçlarınızı beslemeye ve canlandırmaya yardım eder.

1 çorba kaşığı ceviz yağı

3 damla biberiye yağını

2 yumurtanın sarısı

Malzemeleri karıştırın. Saçınıza ve saç derisine uyguladıktan sonra sıcak bir havlu ile başınızı sarın. Bir saat bekletin ve daha sonrasında durulayın. Hafta içinde bir kez uygulayın.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Limon suyu saça nasıl sürülür? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?