Nar ekşisi nasıl yapılır?

Kullanılan malzemeye nazaran elde edilen nar ekşisi miktarı hayli az. Bu da doğal nar ekşilerinin fiyatının diğerlerine göre neden 2-...

 

Salatalara ve yemeklere vermiş olduğu ekşi tat ile lezzetli ve doğal sos olan nar ekşisi, zahmetli bir süreçten sonra sofralarımıza geliyor. Yapılışı hayli basit olsa da, yapım prosesi epey vakit alıyor. Piyasada satılan nar ekşili sosların tersine, geleneksel metodlarla üretilmiş doğal nar ekşisi her hangi bir katkı maddesine ihtiyaç duymadan, keskin tadı ve yoğun aroması ile öne çıkıyor.

Nar ekşisi için malzemeler

Kullanılan malzemeye nazaran elde edilen nar ekşisi miktarı hayli az. Bu da doğal nar ekşilerinin fiyatının diğerlerine göre neden 2-3 kat daha yüksek olduğunu açıklıyor. 250- 300 ml nar ekşisi elde edebilmek için averaj 5 kilo nar kullanılıyor. Lezzetli ve kıvamlı bir nar ekşisi hazırlamanın yolu ise nar tercihinde gizli. Nar ekşisi yaparken, meyve olarak fazla tüketilmeyen küçük ve ekşi nar meyveleri kullanılıyor. Cin narı adıyla anılan bu nar türü Hatay yöresine özgü ve en kaliteli nar ekşileri bu narlardan elde edilmekte.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Makarna pişirmenin püf noktaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?