Döviz transferi (swift) nasıl yapılır?

Bankaların döviz transferi yapabilmek için kullandığı Swift kodları toplam 11 haneden oluşur. Bazı hallerde Swift kodları 11 haneden ...

 

Döviz transferi, diğer bir adıyla Swift, bankalar ile istenen her noktaya hesaplar arasından döviz aktarılması işlemidir. Döviz transferi, bankalar tarafından son dönemlerde yaygın bir biçimde uygulanılan para aktarım yöntemlerinden birisidir. 

Bankaların döviz transferi yapabilmek için kullandığı Swift kodları toplam 11 haneden oluşur. Bazı hallerde Swift kodları 11 haneden az da olabilir. Az haneli Swift numalarında, numaranın sonuna X eklenmektedir ve swift numarası 11 haneye tamamlanır. 

Bu yöntemin dışında döviz transferi (Swift) yapabilmenin başka bir yöntemi daha bulunur. Para transferi yapılacak olan bankanın Swift kodu ile beraber döviz transferi kolay bir biçimde gerçekleşebilir. 

Döviz transferi (Swift) yapabilmek için hepsinden önce bir bankada döviz hesabına sahip olmak gerekmektedir. Bankada açılan döviz hesabı ile internet ile yahut şubeye gittikçe döviz transferi işlemleri yapılabilmektedir. Döviz transferi, yurt içi ve yurt dışarısındaki noktalara yapılabilmektedir. Bankalara verilen talimatla kişi, yurt dışından kendi hesabına da döviz transferi gerçekleştirebilir. Bunu yapmak için ilgili bankaya ulaşılarak Swift kodu öğrenilmelidir. Swift kodu ile beraber ad, soyad ve hesap numarası gönderen kişiye iletildiğinde, yurt dışından hesaba döviz gönderimi yapılabilmektedir. 

Döviz transferi için yapılmış olan bu işlemlerin sonrasında bilgi ekranında belirlenmiş olan kriterlere uyan ve Swift sistemine girilmiş olan bankaların şubeleri ve şube numaları gösterilecektir. Döviz transferinin yapılmak istendiği banka eğer bu listede değilse, işlem döviz hesabınızın bulunmuş olduğu bankanın şubesine gidilerek yapılmaktadır 

 

Döviz transfer işlemlerini yaparken, swift işlem giriş saati 17:00'dan önce ise döviz transferi iki iş günü içinde gerçekleşir. 17:00'dan sonra yapılmış olan döviz transferi işlemleri ise üç iş günü içinde yapılabilmektedir. Bankaların ek seçenekleri ile ayrı bir ücret ödenerek acil döviz transferi de gerçekleşebilir. 

Döviz transferi (Swift) işleminin gerçekleşebilmesi için döviz hesabı ile beraber işlem ücretinin kesileceği TL hesabı belirtilmelidir. Bu bilgiler, internet yahut şube yoluyla bildirilebilir. Sonrasında transferin yapılacağı bankanın yer aldığı ülkenin bilgisi ve bu ülkede yer bulan bankanın ilk harfi sisteme girilir. Döviz transferinin yapılacağı bankanın veyahut şubenin bulunmuş olduğu şehrin ilk üç harfi ile beraber döviz transferi (Swift) işlemine devam edilir. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Alman dili ve edebiyatı mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?