Kepek ekmeği kansızlık yapar mı?

Kepekli ekmekten kaynaklanabilecek bu sorunu önlemek için ise kepekli ekmeği en çok ve uzun zaman kullanmamak yahut kepekli ekmek yer...

 

Kepek ekmeği, beyaz ekmeğe göre daha sağlıklı olması ve tok tutması nedeniyle sofralarda çokça yerini alan bir ekmek türüdür. Bilhassa diyet listelerinin vazgeçilmeyen bir parçasıdır. Bu neden ile kilo vermek isteyen veya formda kalmak isteyenler kepek ekmeği tüketirler. Ama, kepek ekmeğinin kansızlık yapıp yapmadığı konusu tartışılmaktadır. Kepek ekmeği gerçekten kansızlık yapar mı?

Kepekli ekmekten kaynaklanabilecek bu sorunu önlemek için ise kepekli ekmeği en çok ve uzun zaman kullanmamak yahut kepekli ekmek yerine tam buğday ekmeği veya tam tahıllı ekmekleri tercih etmek gerekir. Böylelikle vücut tahıllardan gelecek olan vitamin ve türlü minerallerden faydalı etki görebilir. Tersi halinde, fitik asit bu maddeleri bağlayacak ve vücut için yararsız hale getirecektir.

İçerdiği mineral ve vitaminler ile kısa devirde kansızlık yapmayan kepek ekmeği, en sık ve uzun zaman tüketilirse kansızlık rahatsızlığını tetikleyebilir. Buğday ve diğer tahılların kepek tabakasında fitik asit denen bir madde bulunmaktadır ve bu madde, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineralleri vücut için yararsız hale getirir. Bu asit, hamur fermentasyonu ve pişirme gibi işlemlerle hep parçalanamayacağı için vücudumuza alınır. Bu neden ile de normalde kepekli ekmekten gelecek olan demir, çinko gibi mineraller ile vitaminler vücutta etkisiz hale gelebilir. Yani, kepek miktarı yüksek olan ekmekler vücutta demir eksikliği ve dolaylı olarak kansızlık gibi sorunlara yol açabilir.

 

Kepek ekmeği, bol ölçüde vitamin içermektedir ve sindirim sistemini rahatlatır. Bu nedenden dolayı, kilo problemi yahut şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları olanlar tarafından çokça tercih edilir. B2, B6 vitaminleri ile, demir, çinko gibi mineralleri de içeren kepek ekmeği bu nedenden dolayı kısa devirde kansızlık yapmaz. Bu maddeler daha fazla buğdayın dış kabuğunda toplanır ve bu kabuk un yapımı esnasında ayrıştırılır. Beyaz ekmeğin besin değeri o nedenden dolayı diğer ekmeklere göre daha düşüktür. Kepekli ekmekte ise bu besin değerleri daha fazladır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yağ oranı nasıl düşürülür? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?