Yağlı boya kokusu nasıl çıkar?

Yağlı boya kokusunun evden çıkması için her şeyden önce havalandırma pek güzel biçimde yapılmalıdır. Bunu yapmak için birden fazla pe...

 

Silinebilme özelliği ve dayanıklılığı maksimum seviyede olan yağlı boyalar, bu özellikleri ile çok kişi tarafından kullanılan okul, hastane ve işyerlerinde daha çok tercih edilirler. Kolay bir biçimde temizlenebilen bu boya uzun zaman bakım da gerektirmez. Bütün gözenekleri kaplayarak uygulandığı yüzeylerin hava almasını da engelleyen yağlı boya ek olarak su ve nemden etkilenen yüzeylerin korunması için de kullanılmaktadır. Tiner kullanılarak inceltilen yağlı boya bilhassa kapalı alanlarda uygulandığı zaman hayli rahatsız edici bir kokuya neden olur. Rahatsız edici olmasıyla beraber bu kokunun solunması sağlık yönünde da zararlıdır. Bu nedenden dolayı yağlı boya uygulamaları devamında ortamda kalan kokunun giderilmesi gerekmektedir.

Yağlı Boya Kokusu Nasıl Çıkar?

Yağlı boya kokusunun evden çıkması için her şeyden önce havalandırma pek güzel biçimde yapılmalıdır. Bunu yapmak için birden fazla pencere yahut kapı açılarak boyanan alanda devamlı bir hava akımı, yani cereyan olması sağlanmalıdır. Bu biçimde hava akımının etkisi ile yağlı boyaya katılan tiner ve koku yapıcı maddeler daha hızlı bir şekilde buharlaşacağından hem boya daha çabucak kurur, aynı zamanda boya kokusunun etkisi olabildiği kadar azalır.

Havalandırmaya karşın evdeki yağlı boya kokusu rahatsız edici seviyedeyse bu halde geniş bir tencere içine su doldurulmalı ve tencerenin içine bir yemek kaşığı kadar saf amonyak koyularak karıştırılmalıdır. Tenceredeki amonyaklı su gece boyunca yağlı boya kokusu olan yerde bekletilmelidir. Eğer koku toptan çıkmamışsa bu işlem tekrar uygulanmalıdır. Bu uygulamada ortamdaki havalandırma, hava akımı olmayacak biçimde yapılmalıdır.

 

Yağlı boya kokusunu gideren diğer bir madde de kuru soğandır. Bunu yapmak için 2-3 adet orta veyahut büyük boy kuru soğan, ortalarından kesilerek amonyak uygulamasında olduğu gibi geniş bir tencereye doldurulan suya koyulur ve bu tencere gece boyunca boya kokusu olan yerde bekletilir. Bu işlme sırasında da ortamda cereyan olmamasına dikkat edilmeli ve koku bütünüyle çıkana kadar işlem tekrarlanmalıdır.

Bazı reçel türlerinin yaparken da faydalanılan kireç kaymağı, yağlı boya kokusunun giderilmesinde de etkili olmaktadır. Sistematik adı kalsiyum hipoklorit olan bu madde piyasadan hazır olarak alınabileceği gibi evde sönmemiş kireç ve su kullanılarak da hazırlanabilir. Evde kireç kaymağı hazırlamak için 1 ölçek sönmemiş kireç, 4-5 ölçek suyun içine koyulur ve güzelce karıştırılır. Daha sonrasında bu karışım dinlenmeye bırakılır. Asgari 6-7 saat dinlendirilen karışımın dibindeki çökelti dışında, üstte kalan berrak su kireç kaymağı olarak adlandırılır. Kireç kaymağı dikkat bir biçimde, dipteki çökeltinin karışmamasına dikkatli olunarak alınır ve geniş bir kaba koyularak yağlı boya kokusu olan yerde gece boyunca bekletilir. Lakin bu uygulamada kapı ve pencerelerin kapalı olması gerekmektedir. Uygulama boya kokusu tümüyle yol olana kadar devam ettirilmeli ve sonrasında ev iyi bir biçimde havalandırılmalıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Mobilya nasıl boyanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?