Kivi nasıl saklanır?

Potasyum ve C vitamini yönünden en zengin besinlerden biri olan kivi, güzel kokusu, ekşi tadı ve egzotik görüntüsü ile çokca kokteyl ...

 

Potasyum ve C vitamini yönünden en zengin besinlerden biri olan kivi, güzel kokusu, ekşi tadı ve egzotik görüntüsü ile çokca kokteyl ve tatlı yaparken kullanılır. Kivinin düşük kalorili olması da, sık olarak diyet yapanlar tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır. Dünyadaki en lezzetli meyvelerden birisi olan kivi, Çin kökenlidir. Çokca tarifte başrol oynayan kivi, lezzetli aromasıyla yiyeceklere tatlı ekşi bir tat katar. Yağ ve kolestrol içermediği için, en sağlıklı meyvelerin başındadır. Ek olarak cilde sayısız faydası olan kivi, yüze ve vücudumuza peeling yapmaya da yardım etmektedir.

Kivi nasıl saklanır?

Olgunlaşmamış kiviler ise, oda sıcaklığında birkaç gün saklanarak olgunlaştırılabilir. Bu işlemi hızlandırmak için, kivi ile beraber kuru bir torbada, elma ve muz yerleştirmek de iyi sonuç verecektir.

Kivi soyulurken, meyve soyma bıçağı kullanılarak kabukları soyulur. Tam olarak yenilebildiği gibi dilim dilim de servis edilebilmektedir.

Kivi, buzdolabı ortamında saklanacaksa, kenarlarından küçük delikler açılarak, buzdolabı içinde nemli olabilecek bir köşede saklanmalıdır. Böylece kivi 6 aya kadar tazeliğini korur.

Kivi seçerken çevresinde soyukları olmayan ve düzgün yapılı olanlar seçilmelidir. Çok sert kiviler seçilmemelidir. Bu, kivinin yeteri miktarda su içermediğini göstermektedir. Çevresinde yumuşak noktalar olan kiviler de, bozulmaya yüz tutmuş olanlardır. O nedenle tercih edilmemelidir.

Kivi en taze durumunda tüketilmek istenirse, satın alınınca 1 hafta içinde tüketilmesi münasip olabilecektir.

Kivi, derin dondurucuda saklanmak istenirse, soyularak ve dilimler üzerine şekerli şurup sürülerek 12 aya kadar muhafaza edilebilmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Domates sosu nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?