Jimnastik egzersizleri nelerdir?

Temel jimnastik hareketleri şunlardır;...

 

Temel jimnastik hareketleri sporla yakından ilgilenen ya da az ilgilenen insanların bildiği hareketlerdir. Bu hareketler çoğu zaman spor müsabakalarından önce ısınmak için yahut spor yaparken kullanılır. Temel jimnastik hareketleri vücudumuzun çok noktasını çalıştırmakta ve esnetmektedir 

Ayakta Kapalı Duruş: Bu harekette bacaklar bitişik bir biçimde durur. Kollar yanlarda gövdeye paralel olacak biçimde açılır. Baş ve gövde bu harekette dik bir vaziyette durur. 

Ayakta Açık Duruş: Bu harekette ayaklar omuz genişliğinde açılır. Kollar da yanlarda gövdeye paralel bir biçimde açılır. Baş ve gövdenin bu harekette dik durması gerekir. Bu duruş benzer zamanda adım alınmak suretiyle da uygulanmaktadır. Vücut ağırlığının her iki bacakta da eşit bir biçimde durması gerekir 

Çömelme Duruşu: Hareket sırasında baş ve gövde dik bir biçimde konumlandırılır. Vücudumuzun ağırlığı ayak uçlarına gönderilir. Bu duruşun sonrasında kalça ve topuklar bitişik bir biçimde gövdeye paralel bir biçimde durur. 

Dörtlü Ayak Duruşu: Bu hareket çömelme duruşundayken yapılmaktadır. Eller omuz hizasında olacak biçimde avuç içi yere dayanır. Hareketin sonrasında dizler kolların arasında bulunmaktadır.

Diz Üstü Duruşu: Harekette bacakların dizlerden bükülü bir biçimde alt bacağın ayak bilekleri gergin olarak yere dayanması ile oluşur. Hareketin sonrasında üst bacak ve gövde dik bir biçimde yanlarda gövdeye paralel olarak konumlandırılır. 

 

Bank Duruşu: Bank duruşu diz üstü duruşun devamı gibidir. Kollar önde olacak biçimde yere dayanır. Sonrasında üst bacak ve kollar yere dik olarak biri birine paralel bir biçimde durur. 

Cephe Hareketi Duruşu: Banka duruşunda iken bacaklar arka tarafa gergin olacak biçimde ayak uçları ile yere dayanır. Kollar yere dik, vücut baştan ayak parmaklarına kadar gergin bir vaziyette durur. 

Hamle Duruşu: Bu hareket basit ve derin hamle duruşu olarak ikiye ayrılır. Küçük adımla yapılmış olan hamle hareketlerine basit, büyük adım kullanılarak yapılmış olan hamle hareketine de derin hamle duruşu denilmektedir. Basit hamle hareketinde ayak tabanlarının her ikisi yerde, derin hamle hareketinde ise yalnızca gergin bacağın ayak ucu yerde bulunmaktadır. Gövdenin gergin bir biçimde durması gerekir.

Temel jimnastik hareketleri şunlardır;

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Basketbolda isabetli şut nasıl atılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?