Amatör balıkçı belgesi nasıl alınır?

Bu evraklarla İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne başvurmak gerekmektedir....

 

Para kazanma kaygısı olmadan, kıyıdan veya tekneden yapılmış olan balık avcılığı amatör balıkçılıktır. Güzel zaman harcamak, stres atmak, doğayla iç içe olmak için yapılmış olan sportif bir etkinliktir. 

Bu evraklarla İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne başvurmak gerekmektedir.

Orman içi sularda avlanmak isteniyorsa ayrı bir belge almak gerekmektedir. Bu belge için gereken belgeler:

Denizde tekne veyahut botla avlanmak isteniyorsa 'sarı kağıt' adı verilen belgeden alınır. Bu belgeyi Tarım ve Köy İşleri Bölüm Müdürlükleri'nden almak mümkündür. Bu belge için gereken belgeler:

Amatör balıkçılık evrakları için istenen ücret her sene farklılık göstermektedir. Bunun peşi sıra belge olsa bile avlanmanın yasak olduğu sular vardır. Bunlar; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın internet sitesinden de takip edilebilmektedir. Ek olarak hangi bölümde ne zaman balık avlanma yasağı başladığı ve bittiği öğrenilebilir. 

Amatör balıkçılık belgesi için istenen belgeler:

Bu belgelerle İl/İlçe Tarım Müdürlükleri'ne başvurulur. Gereken evrakları teslim ettikten sonra belge çıkar ve isim sisteme işlenir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın hazırladığı Su Ürünleri Kanun Tasarısı’nın yasalaşması ile beraber 18-60 yaş arası amatör balıkçılar izin ya da belge almadan balık tutamaz. İzin veyahut belgesi olmadan balık tutanlara 200 TL ceza kesilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Uzakdoğu sporları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?