Kuşburnu ne işe yarar?

Kuşburnu vücudumuzu hastalıklardan korumaya yardım eden olacak çok miktarda özelliğe sahiptir. C ve A vitamini, kalsiyum ve demir min...

 

Gülgiller ailesinin bir üyesi olan kuşburnu çalı formunda çok senelik bir bitki olarak bilinmektedir. Sonbaharda toplanan meyveleri turuncu- kırmızı renkli ve içi tüylü yapıya sahiptir. Çoğu zaman çayı demlenerek tüketilir. Benzer zamanda reçel ve marmelat yaparken kullanılmaktadır.

Kuşburnu Ne İşe Yarar?

Kuşburnu vücudumuzu hastalıklardan korumaya yardım eden olacak çok miktarda özelliğe sahiptir. C ve A vitamini, kalsiyum ve demir mineralleri yönünden gayet zengindir. Kompleks B vitaminleri, E vitamini, flavonoid, pektin, selenyum, manganez, magnezyum, fosfor, potasyum ve kükürt içermektedir. Antioksidan yararları ile ilaç ve kozmetik alanında kullanılan bitkilerden biridir.

Kuşburnunun sağlık faydalarının büyük bir parçasını içerdiği karotenoidler, flavonoidler ve polifenollerden kaynaklanır. Bu maddeler oksidatif stres  ismiyle anılan ve hücrelerde oksidasyonuna neden olan serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı koruma sağlamaktadır. Başta kalp ve damar sistemi olmak üzere sağlığı destekler.

Antioksidan vitaminlerden biri olan C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı savunma sağlamaktadır. C vitamini, başta soğuk algınlığı ve grip olmak üzere kış mevsimindeki aylarda görülebilen enfeksiyonlara yakalanma sıklığını azaltır. C vitamine ek olarak yüksek oranda A vitamini içermektedir. A vitamini viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan, antioksidan özelliğe sahip vitaminlerden biridir. Kuşburnu içerdiği A ve C vitamini ile vücudumuzun savunma mekanizmasını güçlendirirken, hastalıkların çabucak atlatılmasına yardım eder. Kuşburnu anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ağrıları ve eklemlerdeki iltihabı azaltmaya yardım eden olur. Kandaki şeker seviyesini düzenlemeye yardım etmektedir. Diyabet riskini azaltır. İçerdiği meyve asitleri ve pektin ile böbrek hastalıklarının neden olduğu şikayetlerin hafifletilmesini sağlamaktadır. Kabızlığı giderir.

 

Kuşburnu nasıl tüketilir?

Kuşburnu çoğu zaman çay formunda demlenerek tüketilir. 1 fincan kaynar suya, 2 çay kaşığı öğütülmüş kuşburnu işlave edilerek 15 dk süreyle demlenir. Gün içerisinde maksimum 3 fincan tüketilmesi önerilmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Pırasalı kiş nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?