Karatede kırmızı kuşak ne anlama gelir?

Her sporda olduğu gibi karate içinde de her bireyin yetenekleri ve bilgileri değişik olur. Bu olay karate içinde sistematik bir hal a...

 

Karate, kökeni Japonya'ya dayanan silahsız bir savaş sanatı olarak ifade edilmektedir. Kelime kökeni olarak boş el anlamına gelir. Temel anlamda öğretiliş gayesi kimselerin kendilerini hem bedensel aynı zamanda zihinsel olarak geliştirmelerini sağlamaktır. Karate benzer zamanda insanların şiddetten uzaklaşmasına ve daha barışçıl duygular beslemelerine yardım eden bir öğretidir. Dünyanın nerdeyse her yerinde pekçok kimse karete öğrenmeye çalışıp türlü müsabakalarda boy göstermektedir.

Her sporda olduğu gibi karate içinde de her bireyin yetenekleri ve bilgileri değişik olur. Bu olay karate içinde sistematik bir hal almştır. Öyle ki insanların karate düzeyleri değişik renkteki kuşaklar ile ifade edilmektedir. Örnek verilecek olursa, karateye yeni başlayan kişiler temizliği, zararsızlığı gösteren beyaz kuşak taşırken, son aşmaya gelen kişiler ise beyazın tam tersi olan siyah kuşak taşımaktadır. Bunlar ile beraber toplam 7 kuşak bulunur. Bunlar sırası ile beyaz, sarı, turuncu, yeşil, mavi, kahverengi ve siyahtır. Normal kişinin karete sporu içinde alabileceği kuşaklar bunlardır. Kırmızı kuşak ise bunların haricinde verilen özel kuşaktır. Diğer kuşakların tersine başka bir anlamı vardır.

Karatede kırmızı kuşak hangi anlama gelmektedir?

Karate yapanlar içinde kırmızı kuşak normal sporculara verilen bir şey değildir. Bunu yapmak için ileri derece karate bilgisi gerekir. Çünkü kırmızı kuşak karate sporuna önemli katkılar verilen ustalara verilir. Bu da genel olarak karateye yeni haraket, farklı bir stilde vuruş getiren kişilere verilir. Yani normal sporcular istedikleri kadar ilerlese de son gelecekleri yer siyak kuşaktır. Unutulmaması gerekli olan kırmızı kuşak sporculara resmi olarak verilen kuşaklar arasında yer almaz.

 

Kırmızı kuşak almak için önemli ustalar arasında yer alınması gerekmektedir. Zaten kırmızı kuşak sahibi karateci sayısı hayli azdır. Çünkü karateye yeni stil veya farklı bir ekol kazandırmak sanıldığı kadar kolay değildir. Böyle bir hal meydana geldiği zaman da bunu ifade etmek için insanların kırmızı kuşak takmalarına izin verilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Bisiklet turu nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?