İlk defa balık avına çıkacaklar için öneriler

Rastgele…...

 

Balıkçılık; insana stres attıran, doğayla buluşturan güzel uğraş, güzel bir hobi. Tabi bu hobinin bir başlangıcı olacak.

İlk defa balık avına gideceklerin dikkat emesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz

Balık avında yem çok önemlidir. Doğal yem kullanacaksanız bunları nereden temin edeceğinizi öğrenin. Eğer kendiniz çıkaracaksınız en azından beraberinizde küçük el küreğiniz olsun. Arıca yemi iğneye takmak da pek önemli. Bu konuda da bilgi edinirseniz iyi olur. Zaten zaman geçtikçe deneye deneye en ideal yöntemi kendiniz de bulacaksınız. Sahte yem kullanacaksanız avınıza en ideal sahte yemi alın. Avlanacağınız bölümde en fazla iş yapan sahteleri öğrenin. Örnek vermek gerekirse, Çanakkale Boğazı’nda Gelibolu sahtesi en fazla iş yapan sahte yemdir.

Unutmayın balıkçılık bir deneyim meselesidir. Siz de balık avına gittikçe deneyim kazanacaksınız. İlk başta olta atmak, oltanın takılması, misinanın dolanması gibi aksaklıklar yaşayacaksınız. Bunların tamamı doğal ve her bireyin yaşadığı şeyler. Deneyim kazandıkça bu gibi sorunlar ortadan kalacak ve avlar sizin için çok çok keyifli olabilecektir.

Gece avına gidecekseniz ve ya avınız geceye sarkacaksa muhakkak yanınıza ışık alın. Gece yem takmak için kafa lambası da şart. Hava şartları farklılık gösterebileceği için beraberinizde üşümeye karşı kalın bir kıyafet olsun. Suyunuzu sakın unutmayın. Olası bir acil hal için telefon şarjınız dolu olsun.

 

İlk önce hangi balığı tutmak istiyor iseniz onunla ilgili bilgi sahibi olun. Örneğin, eşkina balığı kayalık kısımlarda yaşar. Mırmır balığı dibi kum olan bölümlerde avlanır. Turna balığı sazlıkların arasında yaşar. Levrek balığını dalgalı denizde avlamak daha kolaydır. Zargana ağustos ve eylül gibi aylarda kıyıdan avlanabilir gibi.

Avlanmaya gideceğiniz yer ile ilgili araştırma yapın. Bu konuda kendinize o bölümde balıkçılıkla uğran dostlar edinin ve onların tecrübelerinden faydalanın. Balıkların daha fazla kaya diplerinde ve otluk alanlarda bulunduğunu unutmayın. Hava durumu da balık avında çok etkili olmaktadır. Avlanacağınız bölümde örnek verilecek olursa lodosta iyi balık yapıyorsa hava durumunu takip edin ve lodoslu havada balığa gidin. Veya gideceğiniz yer gece verimliyse gece gidin.

Malzeme seçiminizi doğru yapmalısınız. Örnek verirsek sazan avına gidecekseniz sazan ile ilgili malzemeler alın. Çantanızı gereksiz ve boş şeylerle doldurmayın. Lazım olur dursun mantığıyla hareket etmeyin. Dikkatinizi açmanız gerekli olan beraberinizde gereken malzemelerin yedeğinin olmasıdır. Örneğin iğneniz, fırdöndüleriniz, şamandıralarınız, fosforunuz yedekleriyle bulunsun. Ama avlamak istediğiniz balıkta şamandıra kullanmayacaksanız yanınıza almayın.

Rastgele…

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Bilardo oyun kuralları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?