Evde zayıflama hareketleri nasıl yapılır?

Bu pozisyonda omuzlar yerden sıyrılarak dizler başa doğru yaklaştırılmalıdır. Bu hareket 15- 20 defa açılıp kapanarak tekrarlanmalıdı...

 

Zayıflama insanların zamanını alacak bir faaliyet olarak görülmemelidir. Zayıflamak her şeyden önce bireysel sağlıklı olmak açısından pozitif bir işlev görmektedir.

Bu pozisyonda omuzlar yerden sıyrılarak dizler başa doğru yaklaştırılmalıdır. Bu hareket 15- 20 defa açılıp kapanarak tekrarlanmalıdır.

Zayıflamak isteyen bireyler isterlerse evde olsun isterlerse de açık alanda veyahut spor salonlarında olsun muhakkak bir ısınma seansı yapmak durumundadırlar. Isınmak için her şeyden önce kısa bir 10 dk kadar yürüyüş yapmak vücudumuzun ısınması için hayli önem teşkil etmektedir.

Basen bölümü için,

Dizler 90 derecelik açıyla bükülmelidir. Bu pozisyonda eller ensede ve dirsekler açık olmalıdır. Daha sonrasında karın güzelce içeri çekilmeli, kaburgayı sıkıştırılmalıdır.

Omuz ve kalça benzer hizada olabilecek biçimde ayakta durulmalıdır. Daha sonrasında sol kol yukarı kaldırılıp sağ bacak yana uzatılıp parmak uçları ileri doğru uzatılmalıdır. Sonrasındaysa sol kol indirilip sağ bacak yukarı kaldırılmalıdır. Bu hareket böyle birbirlerine çapraz olacak biçimde yapılmalıdır. Daha sonrasında ise ilk pozisyona geçilerek bu hareketin tam tersi yapılmalıdır. Averaj 15- 20 defa tekrarlanmalıdır.

Bel ve karın kısmı için,

Kısa bir yürüyüşten sonra kimselerin vücutlarını esnetmeleri gerekir. Örnek verirsek uygun yere oturulup bacaklar makas halinde açılıp önce sağ bacağa doğru sonra benzer biçimde sol bacağa doğru eğilebilinir. Daha sonrasında ayağa kalkılarak bacaklar birleştirilir. Ardından vücut, 90 derece konumunda eğilerek takriben 5- 10 saniye bu pozisyonda tutulur. Sonraki adımda ise hafif hafif sağ bacağa bir sol bacağa eğilerek esneme hareketleri yapılmalıdır. Bu kadar esneme hareketinden sonra artık ana hareketlere geçilmelidir.

 

Zayıflama da insandan kişiye göre farklılık göstermektedir. Örnek verilecek olursa bir kişinin basen bölümü yağlıyken bir başka kişinin bel ve karın kısmında kilo fazlalığı görülebilmektedir. Dolaylı olarak insanların yapacakları hareketler de bütünüyle fazlalıkları bulunan yerlere yönelik olmalıdır.

Bu hareketler çok çok fazla çeşitlilik göstermekle beraber bunlar genellikle bir alet gerektirmeyen evde yapılmış olması münasip olan hareketlerdir.

Daha sonrasında oturma kemikleri üstüne oturulmalıdır. Sırt düz halde, kollar biri birine paralel ilerde, dizlere bakar pozisyon alınmalıdır. Bu pozisyonda nefes alınmalıdır. Nefes verirken, kollar yanlara açılarak geriye dönülmelidir. Daha daha sonra ise ilk pozisyona dönülüp benzer hareketin tam tersi tekrarlanmalıdır. Bu hareket takriben 15- 20 defa uygulanmalıdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Karın düzleştiren hareketler nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?