Balık avı malzemeleri

Balıkçılık boş zamanlarınızı değerlendirmek için güzel ve eğlenceli bir aktivite. Şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmak, kafa...

 

Balıkçılık boş zamanlarınızı değerlendirmek için güzel ve eğlenceli bir aktivite. Şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmak, kafanızı dinlemek ve doğayla buluşmak için eşsiz bir fırsat. Balık için gereken malzemeler neler?

Sunni Yemler: Hassaten at-çek balıkçılığında kullanılan suni yemler balığına göre değişir. Alabalık için küçük kaşık kullanılırken, levrek için sahte balık veyahut silikon kullanabilirsiniz.

Fırdöndü ve Klipsler: Hem takımlarınızı bağlamanızda aynı zamanda misinanın gam yapmaması için takımınızı misinanıza bağlamakta kullanılan temel araçlardır.

Çantalar ve Kutular: Oltalarınızı, iğnelerinizi, şamandıralarınızı vb. malzemelerinizi koyabileceğiniz ve bu malzemelerinizi muhafaza edebileceğiniz çanta ve kutular mevcuttur.

Kurşunlar: Takımımıza bağlanan ve takımımızı istediğimiz uzaklığa amamızı sağlayan malzemedir. Ek olarak değişik modelleriyle akıntıda sürüklenmeyi önleyen veya zemine takılmayan kurşunlar avda istenmeyen durumların önüne geçmektedir.

İğneler: Balığı yakalayan esas araç iğnelerdir. Balıkçılıkta iğne tercihi çok önemlidir. Büyük iğneler küçük balıkların ağzını yırtar, küçük iğneden de büyük balıklar kurtulur. Hedef balığınızın olası büyüklüğüne göre iğne seçmelisiniz.

Şamandıra: Balık avında önemli yer tutan şamandılar takımların dibe batmasını engeller. Şamandıra seçerken kaç gram ağırlık taşıdıklarını kontrol edin ve ona göre kurşun kullanın. Gece avı yapacaksanız fosfor takılan şamandıraları tercih edin.

 

Makine: Kamışa takılan makineler balıkçılık için önemli sayılabilecek bir araç. Yakaladığınız balığı kıyı çekmek için sağlam bir makineniz olmalı. Ek olarak takımınızı atarken misinanın salınması da balık avı için önemli. Yine makinelerde kamışlar gibi; fly makine, spin makine, surf makine, çıkrık makine, jig makine gibi model seçeneklerine sahip.

Kamış: Balıkçılığın en temel malzemesi. Yakaladığınız balıkları kıyıya çekmenizi sağlayan kamış seçimini doğru yapmalısınız. Avlayacağınız balığın cinsine, avlanma yönteminize ve avlanacağınız yere göre değişik özelliklerde olan kamışların içerisinden doğru seçim önemli. Avlanma yönteminize göre; fly kamışı, spin kamış, surf kamışı, jıg kamış ve göl kamışı modelleri var olan. Ek olarak avlanacağınız bölümde takımınızı atacağınız mesafe için kamışınızın atarına dikkat gösterin.

Kepçe: Yakaladığınız balığı kıyıya kadar çekmişken kaçırmak istemiyorsanız kesinlikle kepçe kullanmalısınız. Kepçenizin boyutu olası avlarınıza göre olmalıdır.

Misina: Balık avındaki önemli araçlardan biri de misina. Hem balık tarafından far edilmeyecek aynı zamanda balığı çekecek kadar sağlam olacak. Değişik renk, kalınlık ve model seçenekleriyle misina seçiminizi avlayacağınız balığa göre yapmalısınız.

Kamış Tutucular ve Sehpalar: oltanızı attıktan sonra münasip açıda tutmanız ve zarar görmemesi için kullanılan araçlarıdr.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Serbest dalış nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?