Bilardo oyun kuralları

Bu iki oyun arasında çok az fark vardır. İki oyun da benzer masada ve benzer toplarla oynanır. 3 Topta ve 3 Bantta bir bitiş sayısı s...

 

Bilardo oynamak için bilardo masası, ıstaka (Bilardo sopası) ve bilardo topu olması yeterlidir. Bir de istekanın bilardo topuna vuruş esnasında kaymasını engellemesi için tebeşire ihtiyaç vardır.

3 Top ve 3 Bant

Bu iki oyun arasında çok az fark vardır. İki oyun da benzer masada ve benzer toplarla oynanır. 3 Topta ve 3 Bantta bir bitiş sayısı seçilir ve bu sayıya ilk ulaşan kazanır. Bu iki oyunda beyaz , sarı ve kırmızı olmak üzere 3 top vardır. İki kişi veyahut iki takım olarak oynanır. Kural olarak rakiplerden biri beyaz topa diğeri ise sarı topa vurur bu iki oyunda da kırmızı topa vurulmaz. 3 Topta sayı yapmak için vuruş yapılmış olan topun diğer iki topa değmesi lazımdır. 3 Bantta ise sayı yapmak için vuruş topunu 3 kez banda temas etmesi ve diğer iki topa vurmasıdır.

Türkiye’de en fazla 8 Top diğer bir adıyla Amerikan bilardosu (delikli-cepli) ve 3 Top ve 3 Bant bilardosu oynanır. Bu iki bilardo çeşidinin nasıl oynandığı kısaca bir bakalım:

Bilardoda topa vurulacak noktayı doğru belirlemek, açıyı iyi hesaplamak ve vuruş hızını ayarlamak temel unsurlardır.

8 Top (Amerikan Bilardosu)

Adından anladığınız üzere Amerikalıların keşfettiği bir oyun türüdür  Amerikan bilardosunda düz adı verilen 1-7 arasında numaralanmış yedi adet top, çizgili (pijamalı) adı verilen 9-15 arasında numaralanmış top, 8 numaralı siyah bir top bir de vuruş yapılmış olan beyaz top vardır. Yani 15 adet top vardır. Oyun, 2 kişi veyahut takım olarak, bantlı veyahut bantsız oynanabilir. Oyunun gayesi iki gruptan birini tamamlayıp siyah topu en son topun girdiği cebe ya da oyuncunun değiştirmemek şartıyla açıklayacağı cebe girdirmesidir. Oyun başlayınca oyuncu her vuruşta hangi topu hangi cebe girdireceğini vuruş öncesi açıklamak zorundadır. 1 numara ve 15 numara toplar değişik olmak kaydıyla orta ceplere girdirilmesi zorunludur.

 
 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Futbolda korner nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?