Mineralli suyun faydaları

İnsanlar yaşadıkları sürece minerallere ihtiyaç duyarlar. Lakin bazı periyotlarda bu gereksinim yüksek seviyelere çıkar. Hassaten büy...

 

Minerallerin insan hayatının sağlıklı halde devam etmesi için pek önemli fonksiyonarı vardır. Vücudumuzdaki enzimsel işlemlerde görev aldıkları gibi, türlü halde düzenlemelere de yardım edebilir. Yapısında bulunmuş olduğu minerallerden dolayı bolca tüketilmesi insanlar için fayda sağlayabilir.

İnsanlar yaşadıkları sürece minerallere ihtiyaç duyarlar. Lakin bazı periyotlarda bu gereksinim yüksek seviyelere çıkar. Hassaten büyüme çağında çocukların bu minerallere çok ihtiyaçları vardır. Her gün sürekli biçimde mineral ihtiyacının karşılanması gerekmektedir, bu da mineralli su vasıtasıyla kolayca sağlanabilir. Mevsimler olarak düşünürsek de, haziran ve temmuz ve ağustos aylarında çok fazla terleme olduğundan suyla mineral kaybı yaşanabilir. Haziran ile eylül ayları arasında de mineralli suyla terleme ile atılan minerallarin tekrardan vücudumuza alınması sağlanabilir.

Her şeyden önce mineralli suyun bir kalori değeri olmadığı için şişmanlatıcı bir etkisi yoktur. Kişinin kendi isteğine göre bolca tüketmesinde kilo alma yönünden bir zarar vermez. Tersine vermiş olduğu mineraller insan hayatına pozitif bir gelişme vermektedir. Örnek vermek gerekirse, mineralli suyun yapasında bulunan magnezyum minerali kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi, kalp krizi riskini de azaltabilir. Ek olarak içerisinde bulundurduğu kalsiyum minerali ile günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında rol oynar. İnsanlar kemik gelişimi için ya da dişlerin daha sağlıklı biçimde olması için kalsiyum mineraline ihtiyaç duyarlar. Mineralli su içmek de bu ihtiyacı gidermenin en kolay yollarından biridir. Bunlara ek olarak, böbrek taşı oluşumunu yahut bazı tansiyon rahatsızlıklarında da bu minerallerin pozitif etkileri vardır.

 

Bunların haricinde diğer işlevleri de çok önemlidir. Örnek verilecek olursa, iyodür ve krom bazı hormonsal aktivitelerde rol alırlar, ve dengenin ayarlamasına yardım eden olurlar. Sodyum ve klorürün su ve iyon dengesine etkileri vardır. Demir minerali kan hücrelerinin oksijen taşınmasında çok büyük faydası vardır. Demir mineralinin eksik olması türlü hastalıklara neden olabilir. Ek olarak minerallerin cildin pürüzsüz ve güzel gözükmesinde de büyük etkileri vardır.

Minerallerin insan hayatı için pek önemli etkileri vardır, ve bu minerallerin düzenli bir biçimde vücudumuza alınması gerekmektedir. Bunun en kolay yollarından biri de mineralli su içmektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Biberiyenin faydaları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?