Kuzey amerika kıtasında nerelerde denize girilir?

Takriben 42 kilometrelik beyaz kumlara sahip, denizi mercan kayalıklarla dolu olan Puerto Vallarta aynı zamanda hayli etkileyici İspa...

 

Dünyanın en gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerine ev sahipliği yapan Kuzey Amerika kıtası genellikle bütün sene takriben sıcaklıklara sahip olması ile sunduğu tatil avantajlarının peşi sıra kültürel, tarihi ve sanatsal bir merkez olması ile da her sene milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir.

Puerto Vallarta, Meksika

Takriben 42 kilometrelik beyaz kumlara sahip, denizi mercan kayalıklarla dolu olan Puerto Vallarta aynı zamanda hayli etkileyici İspanyol kolonileşme mimarisine ve tatil yerlerine sahiptir.

Florida’dan Meksika’ya kadar göz alıcı beyaz kumları, güneş ışıkları, el değmemiş çok sahil ve plajı, cennetten çıkma adaları, klasik ve tarihi yapıları ile Kuzey Amerika kıtası, denizden keyif almak isteyen herkes için ideal noktadır.

Crystal Crescent, Kanada

Crystal Crescent 3 küçük sahilin iskele ve yürüyüş yolları ile bağlandığı nefes kesen bir deniz kıyısıdır. Hassaten suların Ağustos ayında ısınması ile yerli toplum tarafından çok sık tercih edilir. Sörf dersleri için de idealdir.

Kauna’oa Bay, Hawaii

Kartpostallara yakışan güzelliğe sahip bu koy palmiye ağaçları ve yarımay biçimindeki sahili ile su sporları ile ilgilenen turistlerin uğrak noktası şekline gelmiştir.

Jaco Sahili, Kosta Rika

Geçmişte gayet bilinen bir turist noktası olan Jaco sahili, son günlerde yer bulan devasa tatil binalarının gölgesinde kaldığı için popülerliğini yitirmiş olsa da halen bilhassa çocuklu aileler tarafından tercih edilir. Geniş bir yelpazede yemek seçeneği, hafif çakıllı olmasına karşın güzel olan kumları ve sakin denizi ile Jaco, güvenli ve sakin bir tatil isteyenler için çok uygundur 

 

Kuzey Amerika kıtasında nerelerde denize girilir?

Manele Bay, Hawaii

Lana adasında bulunan Manele Bay dünya üstündeki en kaliteli kumlara sahiptir. Mükemmel denize sahip koyda binlerce deniz canlısı yaşar. Bu plajda yunuslar da devamlı görülebilmektedir. Şnorkel ve dalmak için de Manela çok sık tercih edilen bir adadır.

Cancun, Meksika

Cancun son zamanlarda Kuzey Amerika kıtasının parti merkezi biçimine gelmiştir. Bahar tatili zamanı başta olmak üzere bu sahil yılın her devrinde kalabalıktır. Çoğu zaman deniz tatilinin yanında eğlenmek ve gece hayatını deneyimlemek isteyen turistler tarafından tercih edilir.

Molokai, Hawaii

Yüzlerce küçük mağarası, şelaleleri, gizli vadileri, adacıkları ve dünya üstündeki en uzun kayalık ve uçurumları ile Molokai’nin el değmemiş doğası bütün turistlerin ilgisini çeker.

Nantucket, Massachusetts

Temiz ve mavi denizi, harika bir manzaraya sahip koyu, beyaz kumları üstünde yabani yüzlerce gül bulunan Nantucket son günlerde özel olarak aileler tarafından sürekli tercih edilir. Buranın denizi hayli sakindir ve fazla kalabalık olmayan, sakin bir plajı vardır.

 

Myrtle Sahili, Kuzey Carolina

Takriben 96 kilometrelik bir tatil alanı olan Myrtle Sahili, devasa genişliği ile yaz dönemlerinin vazgeçilmezi durumuna gelmiştir. Harika denizi, eğlence ve su parkları, restorantlar, canlı şovlar ile beraber sahilde balıkçılık, yüzme, güneş banyosu, yelkenli ile açılma ve sörf imkanları da bulunmaktadır.

Grosbeak Gölü, Kanada

Buffalo Milli Parkı’na bağlı bu sığ göl yaklaşık 390 milyon sene önce oluşmuştur. Normal okyanustan takriben 10 kat daha çok tuzlu olan gölde 8000 sene önce erimiş gayzerlerin kalıntıları incelenebilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Antwerpen nasıl gezilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?