Ballı sütün faydaları

Bir tatlı kaşığı süzme bal, bir fincan ılık süte katılır ve eriyene kadar karıştırılır. Antioksidan özelliğiyle bal yemek borusu üstü...

 

İnsanoğlu çok eski çağlarda hayvansal besinlerin kendi sağlığına olan faydalarını keşfetmiş ve bugünümüze kadar kullanagelmiştir. Bunlar arasında üç bin senedir çokca rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bal vardır. Arıların çiçek ve meyve nektarlarından salgıladığı bu besin yanık tedavisinden, kanserin önlenmesine kadar geniş bir faydaya sahiptir. Diğer hayvansal besin ise süttür. Sütün kemik gelişimden, cilt sağlığına kadar sağladığı faydaları da bilinmektedir. Peki, bu iki önemli besin bir araya geldiği zaman ne olur, nelere iyi gelir?

Bir tatlı kaşığı süzme bal, bir fincan ılık süte katılır ve eriyene kadar karıştırılır. Antioksidan özelliğiyle bal yemek borusu üstünde temizliği sağlayacaktır. Boğazın yumuşamasını ve daha rahat nefes alınmasını ayrıca balgam oluşumunun önüne geçecek yahut atılımını kolaylaştıracaktır. Karışım güne zinde başlamayı ve tok hissetmeyi sağlar. Çünkü içerdiği besin miktarı vücudumuza fazlasıyla enerji sağlar. Benzer zamanda süt içmek istemeyen çocuklar için bal iyi bir tatlandırıcı olabilecektir. Ballı süt çocuklarda kabızlığı önlediği ve sindirimi kolaylaştırdığı da diğer yararları arasındadır. 

Balın öksürük tedavisinde kullanılmış olduğu bilinmektedir. Bilhassa çocuklardaki öksürük için her gün bir tatlı kaşığı bal tüketmek yararlı olacaktır. Buna ek olarak bal süt içinde eritilerek de tüketilebilmektedir. Bu vesileyle hem balın faydası daha hızlı görülecek, aynı zamanda süt tüketilmiş olunacaktır. Bunu yapmak için sütün kaynatılmaması önemlidir. Kaynar süt balın bileşimindeki maddelere zarar verecektir. Bu neden ile sütün ılık olarak kullanılması önemlidir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Revani nasıl kesilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?