İncir hangi vitaminleri içerir?

Sevilen yaz meyvelerinden olan incir vücut için hayli besleyici ve yararlı meyvedir....

 

Sevilen yaz meyvelerinden olan incir vücut için hayli besleyici ve yararlı meyvedir.

Kemiklerin güçlenmesi için gereken olan magnezyum yönünden de gayet zengin olduğu bilinir.

Kabızlığın yanısıraa çok sindirim sorununu çözmeye yardım eder.

Özel olarak kadınlarda görülebilen meme kanserine karşı yakalanma riskini azaltan lifli gıdalar arasına inciri de ekleme gerekmektedir.

Göz sağlığının korunmasında da yararlı olan meyvelerdeki antioksidanlar incirde de vardır. Bilhassa 50'li yaşlarda meydana gelen makula dejenerasyonu (bir tür göz hastalığı) hastalığından korunmak için devamlı olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Tansiyonu dengelemede ve yüksek tansiyonu düşürmede de etkili olmaktadır. İçerdiği potasyum kan basıncını dengeler. Dolaylı olarak yüksek tansiyon problemi olanların sürekli olarak tüketmesi önerilmektedir. Kuru incirin taze incire oranla daha çok kalori içerdiğinin unutulmaması gerekmektedir.

Kuru incir antioksidan yönünden en zengin kuru meyvelerin başında gelir.

İçerisindeki demir günlük demir ihtiyacının yüzde birini karşılar. Bu sebep ile demir eksikliği olanların beslenmelerine eklemesi gerekli olan bir meyvedir.

İçerdiği pektin ise fazla kolesterolün atılmasında yararlıdır.

Bir incir averaj 40 kaloridir. Dolaylı olarak bir kase dolusu incir kalori açısından fazla olacağından özel olarak kilo problemi olanların az tüketmeye özen göstermesi gerekmektedir.

 

Yüksek miktarda lif içeren incir bağırsak sağlığı açısından yararlıdır. Hassaten kabızlık problemi olanların sabah aç karına birkaç taze yahut kuru incir tüketmesi tavsiye edilir.

B Vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini ve B3 vitaminini bolca içermektedir. İçerisindeki bu B grubu vitaminler vücudumuzdaki karbonhidrat, protein ve yağların işlenmesi için gereklidir.

İçerdiği kalsiyum ve K vitamini de kemiklerin yoğunluğuna ve kemik sağlığının korunmasına yardımcıdır.

Diyabet rahatsızlığı bulunanların dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kuru üzüm ne işe yarar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?