İngiliz dili ve edebiyatı mezunları ne iş yapar?

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olan öğrencilerin yapacakları işlerden biri de çevirmenliktir. Çevirmenlik vesilesiyle çokca ...

 

Türkiyede çokca üniversitede İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü vardır. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiş olan öğrenciler çok yerde türlü iş kollarında çalışma olanaklarına sahiptir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olan öğrencilerin yapacakları işlerden biri de çevirmenliktir. Çevirmenlik vesilesiyle çokca yerde çalışabilirler. Ek olarak normal iş yaşamlarından arta kalan dönemlerde çevirmenlik yapabilir böylece ek bir gelir kaynağı elde edilebilmektedir  Çevirmenlik mesleği için dile hakimiyet aranan çok önemli kriterdir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunları turizm alanında de çalışma imkanına sahiptir. Özel olarak turist rehberliği konusunda son derece aranan konumdadırlar. Türkiyede özel olarak yaz gibi aylarda turizm sektörünün hareketlenmesi ile beraber çokca turist rehberine ihtiyaç duyulur. Dolaylı olarak İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunları bu tarzda iş kollarına başvurabilirler. Ek olarak turizm ile alakalı çokca şirkette de türlü bölümlerde kendilerine yer edinirler.

Özel sektörde bulunan çok şirket dış ticaret alanında İngilizce bilgisi üst düzeyde kişiler arar. İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyanlar için bu türden meslekler de hayli ilgi çekicidir. Çünkü bu tür şirketler İngilizce diline hakim kimseleri üst pozisyonlara oturturlar. Böylece daha iyi bir iş koşulları elde edilmiş olunur.

Bunlardan biri İngilizce öğretmenliğidir. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olan öğrencilerin İngilizce öğretmenliği yapabilmeleri için her şeyden önce pedagojik formasyon eğitimi almaları gerekmektedir. Pedagojik formasyon eğitimi alan öğrenciler İngilizce öğretmenliği yapma konusunda yetkin sayılırlar. Bu sürecin sonuç kısmında gerek devlet okullarında gerekse özel dershanelerde İngilizce öğretmenliği yapma imkanına sahip olurlar. Devlet okullarında görev yapmaları için KPSS ve ÖABT sınavına girmeleri gerekmektedir. Yeterli puan alındığı durumda devlet okullarında görev alınır.

 

Bu süreçle bağlantılı olarak İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olan kişiler özel dersler de verebilirler. Zamanımızda hayli yaygın bir sektör durumuna gelen özel ders verme, bu bölümdeki öğrenciler için de bir iş kolu durumundadır.

Ek olarak adaylar gereken eğitimlerini tamamlayınca üniversitelerde okutman olarak çalışabilirler. Bunun yanında gereken sınavlara girerek de akademik kariyer yapma ve öğretim görevlisi olma imkanına sahip olurlar.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Matematik mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?