Hindi eti nasıl saklanır?

Potansiyel hastalık ve bozulma oranı, hindi eti doğru bir biçimde saklanmaz ise artar. Bilhassa bozulmalar hindi etinde gayet fazla k...

 

Potansiyel hastalık ve bozulma oranı, hindi eti doğru bir biçimde saklanmaz ise artar. Bilhassa bozulmalar hindi etinde gayet fazla karşılaşılan bir durumdur. Hindi, donmuş yahut taze olarak satın alınıp, pişme zamanına kadar uygun biçimde saklanabilir. Verimli halde saklanan hindi benzer zamanda ilk günkü taze tadını kaybetmeyecektir.

Hindi etini marketten satın aldığınız poşeti yahut ambalajı ile tutun. Paketleme işlemini yapan firmalar, hindi etinin havayla temasını en aza inerek, sağlıklı biçimde yapmaktadır. Orijinal paketi yırtıp yerine kendi poşet veyahut ambalajınızı koymak, etin bakterilenmesini ve bozulma riskini arttırır. Bunu yapmak için en iyi yöntem, hindi etini buzdolabınızın alt ve üst gözlerinde mümkün ise kendi paket, ambalajı ile saklamaktır.

Pişirilmeyen hindi etini dondurun. Kısa vadede kullanılmayacaksa, hindi etini dondurmak, etin kalite ve tazeliğini korumasını sağlamaktadır. Buzlukta saklanan hindi eti 1 seneye kadar güvenle saklanabilir ama 3 4 aydan sonra lezzetini kaybetmeye başlar.

Hindi etini buzdolabı içerisinde tutun. Tüm, pişmemiş hindi buzdolabı içinde 2 güne kadar tutulabilir. Eğer doğru paketlenmiş ise 5 güne kadar sorunsuzca saklanabilir yahut paket üstündeki son kullanım tarihine kadar korunabilir. Paketi kapalı biçimde, buzdolabınızın en soğuk yerine yani dolabın arka taraflarına koyarak muhafaza edebilirsiniz.

 

Dondurulmuş ürünü oda sıcaklığına bırakarak çözmeyin. Bu metod hindi etinin bakterilere karşı açık hale gelmesine yol açar. Bunu yapmak için en iyi yöntem, soğuk tuzlu suda bekletilmesi yahut kullanımdan birkaç gün önce buzdolabının alt bölgesinde çözülmeye bırakılmasıdır. Alternatif olarak, mikrodalga fırınların çözme programını kullanarak da buzlu hindi etini çözebilirsiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Gravyer peyniri nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?