Merdiven altı nasıl değerlendirilir?

Ek olarak evinde evcil hayvan besleyenler için de bu alan kedi yahut köpeğe özellikle tasarlanabilir. Kulübe, mama kapları ve oyuncak...

 

Evlerin daima ölü alanı olarak görülebilen merdiven altı bölümü değişik tasarımlarla evin kreatif bir dekoru yahut kullanılabilir bir alanı olabilir. İhtiyaca yönelik bir mekan biçimine getirebilecek olan merdiven altı evin konumu ve büyüklüğüne göre şekillendirilebilir.

Ek olarak evinde evcil hayvan besleyenler için de bu alan kedi yahut köpeğe özellikle tasarlanabilir. Kulübe, mama kapları ve oyuncakların koyulacağı bu alan ev içerisinde evcil hayvanında kendisine özel yeri olmasını sağlayabilir.

Şarap seven kişiler bu alanı şaraplarını saklamak ve sergilemek için şarap mahzeni olarak kullanabilirler. Evinde şömine olmasını isteyen lakin evinde buna münasip alanı olmayanlar da merdiven altı bölümüne şömine yaptırarak değişik dekor elde edebilirler. Küçük mutfağı olan evler için bu alan mini bir mutfak halinde bile dizayn edilebilmektedir. Mutfak dolabı ve tezgah monte edilen bu alan evin ikinci bir mutfağı olarak kullanılabilmektedir.

Çok fazla kitap okuyan ve kitaplık konusunda sıkıntı yaşayan kişiler merdiven altı tarafını kitaplık olarak değerlendirebilir. İstenen zevke göre dizilen raflar değişik ve kullanılabilir bir kitaplık olarak kullanılabilmektedir. Geniş bir merdiven altı alanı var ise bu alan ikiye bölünerek kitaplık ve çalışma masası yanyana olacak biçimde tasarlanabilir. Kitaplıktan çok çalışma alanına ihtiyaç duyanlar ise bu alana yalnızca çalışma masası koyabilirler.

 

Bilhassa merdiven altı kısmı dolap şekline getirilerek fazla eşyanın depolandığı alan olarak kullanılmaktadır. Saklama dolabı dışında eğer merdiven altı kısmı çıkış kapısına yakınsa uygun tasarımla vestiyer şekline getirilebilir. Vestiyer olarak kullanılabilen kısmın yan bölümünde yeterli boş alan kalırsa bu kısıma iki kişilik bekleme koltuklarından koyularak evin giriş alanı daha kullanılabilir bir dekor şekline getirilebilir. Eğer merdiven salon yahut oturma odasına yakın bir yerdeyse alt tarafına yalnızca şık bir oturma alanı yapılarak evin oturma alanı arttırılabilir ayrıca misafir odası olmayan evler için bu alan yatak şekline çevirilerek misafir yatağı durumuna getirilebilir. Salon veyahut oturma odasına yakın olan merdiven altı için bir başka değerlendirme biçimi tv ünitesidir. Kişinin kendi zevkine göre tasarlatacağı bir dekorla bu kısıma tv ve türlü aksesuarlar koyulabilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Siyah mutfak dekorasyonu nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?