Fön çeşitleri

Kıvırcık, dalgalı veya düz olsa bile aralıklı olarak dağınık görünen her boyda, renkte saçı fön makinesi ve fön fırçası ile düzleştir...

 

Fön, ısı vasıtasıyla saçta kısa süreli biçim değişikliği yaratma anlamına gelir. Bayanların olmazsa olmazı fön, birkaç şeklide çekilebilir. Temelde 3 tür fön vardır.

Düz fön

Kıvırcık, dalgalı veya düz olsa bile aralıklı olarak dağınık görünen her boyda, renkte saçı fön makinesi ve fön fırçası ile düzleştirme işlemine düz fön denir. Düz fönün de değişik biçimleri vardır. Kalın fırça ile saç uçlarının içe doğru kıvrılması içe kıvrık düz fönü oluşturmaktadır ya da saç uçlarının ne içe ne de dışa dönmeyecek biçimde dümdüz fönlenmesi ile ‘pırasa’ olarak tabir edilen fön işlemi uygulanabilir.

Fön çeşitleri

Dalgalı fön,

Düz fön,

Düz-karışık fön.

Esasen bu üç temel fön türü her bireyde değişik durmaktadır. Bunda, saçın yapısı, kişinin yüz biçimi, saç biçimi vb. etkili olmaktadır. Dolaylı olarak bireye özgü fön çekmek de mümkündür. Örnek verirsek, kıvırcık saça basık düz fön gibi.

Dalgalı fön

İstenen dalga kalınlığında fön çekmek için fön fırçasının da dalga kalınlığıyla doğru orantılı olması gerekir. İnce dalgalar için ince fön fırçası, kalın dalgalar için kalın fön fırçası veyahut orta dalga kalınlığı için orta kalınlıkta fön fırçası kullanılmalıdır. Dalgalı fön için saçlar bölgelere ayrılır ve her bir tutam saç fön fırçasıyla saç ucundan ve saçın dış yüzeyinden başlanarak yukarı doğru kıvrılır ve bu anda da fön makinesiyle ısı verilir. Gerekirse ve hassaten ince dalgalar için yukarı kıvrılan ön fırçası saçın kolay bir şekilde salmaması isin bir müddet saçta sarılı bırakılabilir.

 

Düz-karışık fön

kıvırcık veyahut dalgalı her boydaki saça hareketli şekiller verme işlemine denir. İçe doğru düz- karışık (flu) fön çekmek için saç uçlarına kalın fırça ile içe doğru fön çekilmesi ve işlem sonuç kısmında saç uçlarına hafif hareket katılması gerekmektedir. Dışa dönük düz karışık fön için ise benzer işlemin dışa doğru uygulanması gerekmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Turp ile saç uzatma adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?