Silikon lekesi fayanstan nasıl çıkar?

Eğer fayanstaki silikon toptan kurumuşsa silikon bir ucundan sert bir cisimle kaldırılarak fayanstan kopartılmaya çalışılmalıdır. Eğe...

 

Tamirat işlerinde en fazla kullanılan yapıştırıcı ürünlerinden birisi de silikondur. Kolay uygulanabilmesinin yanında çabucak kuruması, güçlü yapıştırma ve yalıtım özelliği silikonun oldukça değişik yüzeylerde etkili halde kullanılmasına imkan sağlar.

Silikon Lekesi Fayanstan Nasıl Çıkar?

Eğer fayanstaki silikon toptan kurumuşsa silikon bir ucundan sert bir cisimle kaldırılarak fayanstan kopartılmaya çalışılmalıdır. Eğer silikon fayanstan bu biçimde sökülemiyorsa, bu kez silikon lekesi falçata, jilet yahut cam kazıyıcı benzeri daha sert bir cisim kullanılarak kazınmalıdır. İşlem esnasında aşırı güç uygulanmamalıdır. Bu hal fayans yüzeylerinde çizilmelere neden olabileceğinden kazıma işlemi dikkatli halde yapılmalıdır.

Fayans yüzeylerde çalışılırken hepsinden önce dikkatli olunmalı ve silikon imkan bulduğunuz sürece çalışma alanının dışına taşırılmamalıdır. Buna karşın uygulanmak istenen alanın dışına taşan silikon var ise, ıslak bir bez veya ıslak mendil kullanılarak taşan yahut bulaşan silikonlar kısa bir zaman içinde silinmelidir.

Silikon kazındıktan sonra kalan artıkların üstüne ise izopropil alkol yahut yapı marketlerde satılan silikon sökücü kimyasallardan birisi uygulanıp bu artıklar güzelce yumuşatılır. Sonrasında da zımpara veya bulaşık süngerinin sert tarafı ile ovularak çıkartılır.

 

Eğer silikon uygulaması üstünden bir zaman geçilmiş ve fayanstaki silikon sertleşmeye başlamışsa bu kez silikon lekesinin çıkartılabilmesi için deterjanlı bez kullanılması yeterli olabilecektir.

Silikon bu biçimde donmasına fırsat verilmeden silinirse, yüzeyden kolay bir biçimde bütünüyle çıkartılabilir. Lakin bu silme işlemi boyunca kullanılan bezin temiz olmasına yahut yüzeyin bezin temiz tarafıyla silinmesine dikkat edilmesi gerekir. Tersi halinde silikon fayans üstünde daha geniş bir alana ince bir tabaka durumunda yayılarak, daha zor lekelerin meydana gelmesine neden olabilir.

Sudan etkilenmeyen silikon hassaten banyolarda, tuvaletlerde ve mutfak tezgahlarında kullanılmaktadır. Lakin bu tarz yüzeylerde silikon kullanılırken bazen fayanslar üstünde istenmeyen lekeler oluşur. Fayanslarda oluşan bu tarz silikon lekelerinden kurtulmak ise sanıldığı kadar zor değildir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kristal eşyalar nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?