Mide ağrısına iyi gelen bitkiler

En güvenli bitkilerden sayılan papatya pek çok rahatsızlığa etki ettiği gibi mide ağrıları içerisinde yararlıdır. Spazm çözücü, iltih...

 

Hazır gıdalar, kahve, süt ürünleri, şeker ve alkol fazla tüketildiklerinde midede gaz, şişkinlik, hazımsızlık, mide yanması, mide ağrısı ve kabızlık rahatsızlıklarına neden olurlar. Sıkça ratlanan bu tarz rahatsızlıkları çözmek için bitkilerden faydalanabilirsiniz. Bir çok bitkinin gün yüzünde olduğu yakın zamanımızda mide ağrısına iyi geldiği bilinen başlıca bitkiler nane, papatya ve zencefildir. 

Papatya

En güvenli bitkilerden sayılan papatya pek çok rahatsızlığa etki ettiği gibi mide ağrıları içerisinde yararlıdır. Spazm çözücü, iltihap ve gaz giderici özellikleri olan papatya benzer zamanda bütün vücutta sakinleştirici bir etki yapar. Papatye her ne kadar güvenli bitkiler arasında sayılsa da bazı kimselerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu sebeple papatya çayı ve benzeri papatya ürünlerini kullanırken ters bir hal ile karşılaşırsanız kullanmayı bir an önce bırakın.

Karahindiba

Karahindiba vitamin ve mineral yönünden son derece zengin olan yararlı bitkidir. A, B, C ve D vitaminleri içermesinin yanında sodyum ve demir minerallerini de bolca içermektedir. Karaciğer, böbrek, cilt, mide yanması ve mide bozulması gibi sorunlarda geleneksel olarak kullanılmıştır. Mide ağrılarına da iyi gelen karahindiba mutfaklarda da kullanılır. İdrar sökücü özelliği de bulunan karahindiba kuru ve taze olarak tüketilebilmektedir. Genel açıdan kullanımı güvenli sayılda da karahindiba bazı kimselerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 

Nane

Nanede bulunan uçucu yağlar sindirim sistemindeki düz kaslar üstünde direkt bir etki yaparak spazm çözücü etki yapar. Kramp giren mide ve bağırsağında yatışmasına etki eden nane mide yanması, gaz ve karın ağrısını bastırmak içerisinde kullanılmaktadır. Nane benzer zamanda kadınları etkileyen irritibal bağırsak sendromunun belirtilerini de hafiflemek için de kullanılabilmektedir.

Rezene

Rezene genel olarak mide krampları için önerilen bitkilerin başında gelir. Tıptada kullanılan rezene tohumları iltihap giderici ve gaz gidericidir. Benzer zamanda spazm çözücü olduğundan dolayı mide ağrılarını da hafifletir. Yemek yedikten sonra yarım ça kaşığı kadar rezene tohumu yemek sindirimin kolay olmasını sağlamaktadır ve gaz oluşumunu engeller. Dilerseniz rezene tohumlarını salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Şalgam suyu nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?