İşkembe nasıl temizlenir?

İşkembenin içi boşaltılır. Sonrasında bol su ile 4 yahut 5 kez su her yerine değecek halde yıkanır. Bu işlem ellere eldiven geçiriler...

 

Dolma ve çorba yaparken kullanılan işkembe değişik lezzetliyle bilinir. Ama yapım safhasında temizliği dikkat ve özen gerektirir.

Gereken Malzemeler

İşkembe Temizleme Aşamaları

İşkembenin içi boşaltılır. Sonrasında bol su ile 4 yahut 5 kez su her yerine değecek halde yıkanır. Bu işlem ellere eldiven geçirilerek yapılırsa daha iyi olabilecektir. Yoksa işkembenin kokusu ellere siner ve bu koku uzun zaman çıkmaz. Yıkamada kullanılan suyun soğuk olması gerekmektedir. Tersi durumunda sonrasında çıkarılacak olan işkembenin üzerindeki tabaka sertleşir ve bu tabakayı çıkarmak güçleşir. Bu da işkembenin temizlenmesini zorlaştırır. 

Geniş bir tencerenin içi su ile doldurulup kaynatılır. Kaynayan bu suyun içine bol bol karbonat dökülür. Bir zaman daha kaynatmaya devam edilir. Kaynayan karbonatlı suyun içine işkembe bir maşa yahut benzeri bir aletle batırarak gezdirilir. İşkembe kaynayan karbonatlı suda sadece 2 veyahut 3 saniye bırakılır. Suyun içinde fazla tutulması durumunda işkembe sertleşeceğinden ve bu da işkembedeki tabakanın çıkmasını zorlaştıracağından bu süreyi geçmemek önemlidir.

Sudan çıkarılan işkembe salata tahtasının üzerine serilerek gerilir. Gerilen işkembenin üstündeki tabaka büyük bir bıçak vasıtasıyla sıyrılır. Tabakayı ayırma işleminin sonrasında işkembe tekrar bol su ile yıkanır. Bu aşamanın sonrasında işkembe, çorba yahut dolma yapımına kullanıma hazır duruma gelir. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan İncirin faydaları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?