Burun küçültme hareketleri

Burun küçültmek ve şekillendirmek için yapılabilecek bütün hareketler düzenli şekilde ve buruna fazla kuvvet uygulanmadan, masaj hali...

 

Nemlendirilmesini, ısıtılmasını ve temizlenmesini sağlayarak akciğerlere giden havanın kalitesini arttıran burun, tam ortasında bulunmuş olduğu yüzün estetiği için de son derece önemli bulunan bir organdır. Bu nedenle burnunun hali yüz tipine çok münasip olmayanlar ve özel olarak ta burunları yüzlerine göre iri olanlar bu durumdan ötürü kendilerini iyi hissetmeyebilirler. Bu tarz estetik kaygıların giderilebilmesi için en kolay yöntemler makyaj hileleri olmasına karşın, kalıcı bir çözüm isteniyorsa da estetik cerrahlara başvurulmalıdır. Lakin, son yıllarda yaygınlaşan bazı hareketlerin burnun şekillendirilmesinde belli ölçülerde etkili olduğu görülmektedir 

Burun Küçültme Hareketleri

Bu hareketler burun yogası olarak da adlandırılır. Burnun daha küçük görünmesi için yapılanlardan birisi işaret parmağı ile tam ortasından aşağı doğru bastırılmasıdır. Uygulanan kuvvet ile burnun ucu aşağı doğru eğilir ve bu baskı 1 saniye uygulandıktan sonra serbest bırakılır. 1-2 saniye beklenince benzer hareket tekrarlanır. Bu biçimde yapılmış olan işlem 30 tekrardan oluşur ve 3 set durumunda uygulanmaktadır. Her set arasında ise takriben 1 dakikalık dinlenme süresi olur.

Burnun her iki yanına bir elin baş ve orta parmağı kullanılarak masaj yapılmış olması da burun küçültme ve inceltme hareketleri içinde yer alır. Bunu yapmak için hepsinden önce bir nebze parmak uçlarına alınır ve burnun üst bölümünden başlamak suretiyle aşağı doğru dairesel hareketler ile masaj yapılmaktadır. Masaj esnasından çok fazla kuvvet uygulanmamalıdır. Fazla kuvvet uygulanması kıkırdağın zarar görmesine yahut burunda ağrı oluşmasına neden olabilir.

 

Diğer harekette bir elin işaret ve başparmakları ile burun orta kısmından yukarı doğru itilir. Diğer elin işaret parmağı da burun ucunu yukarı doğru kaldırır. Son olarak bir önceki uygulamada olduğu gibi lakin ağız kapalı halde çene aşağıya doğru ritmik olarak hareket ettirilir.

Burun şekillendirme hareketlerinden bir diğeri de her iki elin işaret parmakları ile burun deliklerine, burnun her iki yanından ve burun ile yüzün birleştiği noktadan bir nebze baskı uygulanmasıdır. Bu anda burun delikleri toptan kapatılmamalı, hafif aralık bırakılmalıdır. Bir taraftan buruna baskı uygulanırken diğer taraftan dudaklar “O” pozisyonunda olacak biçimde ağız güzelce açılmalı ve yüz karşıyı gösterirken gözlerle de yukarı doğru bakılmalıdır. Bu anda nefes alıp verilmeye devam ederken, alt çene aşağı doğru ritmik olarak hareket ettirilmelidir. Yüze verilen pozisyondan ötürü bu çene hareketi nihayetinde dudak üstü ve burun bölümünde, burun şekillendirilmesinde gayet etkili bir gerilme ortaya çıkar. Bu hareket ise 10’ar saniyelik 3 set durumunda her gün uygulanmalıdır.

 

Burun küçültme için yapılmış olan hareketlerden bir diğerinde de her iki elin orta parmakları göz hizasından burunun iki tarafına uygulanan baskı sonunda burnun orta bölümünde kırışma meydana gelecek biçimde baskı uygulanmaktadır. Daha sonrasında benzer parmaklarla averaj olarak 40-45 saniye kadar bu bölüme dairesel hareketler ile masaj yapılmaktadır. Bu hareket günün içinde 10-12 kez tekrar edilir.

Burun küçültme için yapılmış olan stabil hareketlerden bir diğeri de iki elin işaret parmaklarının burun kenarlarına yerleştirilip hafifçe bastırılarak, burun ucu ve kaşlar arasında yukarı-aşağı gezdirilmesidir.

Burun küçültmek ve şekillendirmek için yapılabilecek bütün hareketler düzenli şekilde ve buruna fazla kuvvet uygulanmadan, masaj halinde hafif hareketler ile olmalıdır. Burunda bir ağrı veyahut istenmeyen bir etki görüldüğünde ise bu hareketlerin uygulanması sonlandırılmalı ve gereken hallerde bir doktora başvurulmalıdır.

Kıkırdak, kemik ve bağ dokusundan oluşan ve en dıştan deri ile sarılmış olan burnun şekillenmesi erkeklerde takriben 22 ve kadınlarda takriben 18 yaşına kadar devam eder. Bu süreye kadar burun ile ilgili olarak yaşanan travmalar ise burnun şekillenmesinde etkili olur. Lakin bu süreden sonra buruna yapılmış olan müdahalelerin burun şeklinin değiştirilmesindeki etkisi daha kısıtlıdır. Devamlı olarak uygulanan bazı hareketler vesilesiyle burnun belli oranlarda şekillendirilmesi ve olduğundan daha küçük görünmesinin sağlanması mümkün olabilir. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bej nasıl kombinlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?