Ponza taşı nedir?

Ponza taşı kozmetiğin yanında inşaat, tekstil, cam ve elektronik alanında de işlevsel bir maddedir. Ek olarak sabun mamullerinde, diş...

 

Volkanik bir kayaç çeşidi olan ponza taşı, Türkçe'de genellikle topuk taşı ve sünger taşı olarak bilinir. Antik Yunanlılardan bu yana kullanılır. Ponza taşı ayak bakımında önemli görülen bir materyaldir. Düşük fiyatı ve her yerde pratik bir şekilde bulunabiliyor olması kullanımını artırmaktadır.

Ponza taşı pedikürde nasıl kullanılır?

Ponza taşı kozmetiğin yanında inşaat, tekstil, cam ve elektronik alanında de işlevsel bir maddedir. Ek olarak sabun mamullerinde, diş macunları ve diş temizleme tozlarında da ponza taşı kullanılmaktadır. Rengi; beyaz, krem, mavi, gri ayrıca siyah bile olabilir.

Ponza taşı dünya rezervinin % 45'i Türkiye'de bulunmasına karşın yurt içi üretimine fakat 1988'de başlanmıştır. En fazla Kayseri'de daha sonrasında ise Bitlis, Nevşehir, Van, Kars, Ağrı, Ankara ve Sivas'ta bulunmaktadır.

Estetik alanda daha fazla ayak bakımında kullanılmakla beraber diz, el ve dirseklerdeki nasırlar da ponza taşı vasıtasıyla ortadan kaldırılır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Dövme nasıl silinir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?