Çıt çıt nasıl boyanır?

Çıt çıt saçların bakımı diğer bütün soğuk saçlar gibi hayli zahmetlidir. Bu tarz saçlar köklerinden ayrıldıkları için uzamazlar. Mine...

 

Kaynak, peruk, postiş, çıt çıt saç yani kökünden ayrılmış sonrasında ekleme olarak kullanılabilen saçların tümüne soğuk saç adı verilir. Bilhassa saçlarını uzatmak isteyen kadınlar tarafından çok fazla rağbet görmektedir. Ek olarak özle günlerde istenen saç modellerini yapmak amaçlı yalnızca o saç modeli için de kullanılabilmektedir.

Çıt çıt saç boyanırken dikkat edilmesi gereken püf noktaların bazıları şunlardır

İlave saçları boyama işlemine geçildiğinde tarak kullanılmamalıdır. Ellerin vasıtasıyla, saçları karıştırmadan boya işlemine başlanabilir. Sağlıklı boyama işlemi uygulamak için çıt çıt saçlar bir toka kullanılarak, bir platform yahut askıya asılarak boyanmalıdır. Asma işlemi saçları boyamak için kolaylık sağlar.

Çıt çıt saçlarımız boyama işlemine hazırlanırken dolaşabilir. Bunun sebebi saç yapısının köklerden beslenemeyerek saç pullarının kapanmasıdır. Karışan, dolaşan ve açılamayan ekleme saçlar boyanırken sorun oluşturabilir. Bu nedenden dolayı her şeyden önce saçların taranıp açılması gerekmektedir. Daha sonrasında boyama işlemine geçildiğinde tarak kullanılmamalıdır. Tarak kullanımı ekleme saçların çıt çıt mekanizmasından kopmasına çıkmasına neden olabilir.

Hazırlanan boya çıt çıt mekanizmasının bittiği yerden başlayarak nazik bir biçimde saçlara sürülür. Saçlar karıştırılmadan yumuşak hamlelerle uygulanmalıdır. Çıt çıtlarınız uzun ise uç bölümlerine boya sürüldükten sonra katlanabilir. Bol ölçüde boya uygulandığı durumda çıt çıtlarda katlamadan ötürü iz oluşmaz. Bu işlem altında plastik bir poşet yahut alüminyum folyo koyularak yapılmalıdır.

 

İlk onbeş dakika saçın boyayı emmesi için beklenir. 15 dk devamında altına koyulan malzemeyle kapatılarak avuç içlerinde biraz press yapılmaktadır. İkinci bekleme boyanızın kalitesi ve markasına göre değişse de 20 ile otuz dk arasındadır.

Çıt çıt saçlarınızın daha çok zarar görmesini engellemek amaçlı bir havlu üstünde kendi kendilerine kurumaya bırakılmalıdır.

Boyama işlemi tamamlanan saçlar çok sıcak olmayan su ile yıkanır, şampuanlanır. Kremleme işlemi için genişçe bir kabın içerisinde saç kremi eritilir. Daha sonrasında çıt çıt saçlar azami beş dakika kremli su içerisinde bekletilir ve durulanır.

Çıt çıt saçların bakımı diğer bütün soğuk saçlar gibi hayli zahmetlidir. Bu tarz saçlar köklerinden ayrıldıkları için uzamazlar. Mineral ve saç yağları açısından da yoksunluk çektiklerinden bakım yapılmış olması dikkatli kullanılması gerekmektedir. Yıkaması, bakması, boyaması sıcak saçlara göre daha farklıdır. Örnek vermek gerekirse kendi doğal saçlarımızı extra açma işlemi yapmadan pek çok renge boyayabiliriz. Ama çıt çıt saçların hepsinden önce ana renge dönmeleri, saç renginin kusturulması gerekmektedir. Boyama işlemi yapılmak isteniyorsa fakat bu kusturma işlemi yapıldıktan sonra yapılabilmektedir. Bu işlemler çoğu zaman açık tonlara geçiş yapılmak istendiği zaman uygulanmaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Oksijenli su saça zarar verir mi? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?