Halat çekme nasıl oynanır?

Halat çekme oyunu kadınlardan, erkeklerden veyahut karışık oluşturulan iki takım arasında oynanır. Halat çekme oyununda takımlar 5 il...

 

İki takımın bir halatın iki ucundan tutarak, karşıdaki takımı belirlenmiş bir alana çekme mücadelesi halinde oynanan oyuna halat çekme oyunu denir. Halat çekme bir spor mücadelesi olup benzer zamanda eğlenceli etkinliklerde de kendisine sürekli yer bulur.

Halat çekme oyunu kadınlardan, erkeklerden veyahut karışık oluşturulan iki takım arasında oynanır. Halat çekme oyununda takımlar 5 ile 8 kişi arasında olabilirken, resmi müsabakalarda takımlar 8 kimseden oluşur. Lakin takımların oluşturulmasında kişi sayısının yanında oyuncuların ağırlıkları da önemlidir. Halat çekmede kadınlardan oluşan takımlar ve erkeklerden oluşan takımlar için ayrı ayrı belirlenmiş ağırlık kategorileri bulunmaktadır. Erkekler dalında 560 kg, 600 kg, 640 kg, 680 kg ve 720 kg olmak üzere toplam 5 kategori; kadınlarda ise 480 kg, 520 kg ve 560 kg olmak üzere toplamda 3 kategori bulunmaktadır. Bu kategorilerde mücadele edecek sporcular, müsabakadan önce tartılırlar ve oyuncuların ağırlıkları kolaylıkla görülebilecek bir biçimde oyuncuların vücutlarına yapıştırılır. Şurada amaç değişik ağırlıklardaki oyuncuların, oyuncu değişikliği ile yer değiştirmesini engelleyerek kategori dışına çıkmamaktır.

Halat Çekme Oyunu Nasıl Oynanır?

Halat çekme oyununda kullanılacak olan halatın tam ortasına genel olarak siyah bir bantla işaret konur. Daha sonrasında bu işaretin her iki yanına, işarete tam 2 metre uzaklıkta olacak biçimde 2 adet daha işaret koyulur. Yani halatın tam ortasında 2’şer metrelik uzunluğa sahip 2 alan oluşur. Halat çekme oyununun oynanacağı alan da ipteki işaretlerle benzer yere gelecek halde işaretlenir.

 

Halat çekme oyunu esnasında oyuncuların ayakları dışında yerden destek almaları ve yere oturmaları yasaktır. Halat çekme oyunu, bir takımın halatın karşı bölümünde bulunan 2 metrelik bölümü kendi tarafına çekmesiyle veyahut bir takımın oyuncularının yere düşmesi ile son bulur.

Halat çekme oyununda amaç, takımların işaretlenmiş halatın karşı bölümünde bulunan 2 metrelik bölümü kendi taraflarına çekmeleridir. Bu amaçla oyun hakem yahut takım liderlerinin komutlarıyla başlar. İlk komut “halatı al”, ikinci komut “halatı ger” ve son komut da “çek”tir. Son komutla beraber takımlar olanca güçleri ile halata asılarak, karşı takımı kendilerine doğru çekmeye çalışırlar. Takımların halatı çekmesi esnasında çoğunlukla takım lideri “çek, çek, çek” veya “bir, iki, üç” biçiminde bağırır. Şurada amaç, liderin komutuna uyarak beraber hareket etmektir. Genel olarak üç kelimeden oluşan komutlardan ilk ikisinde halat daha gevşek bir biçimde tutulurken, komutun daha sert bir tonla söylenen üçüncü kelimesi ile beraber takımdaki oyuncular halatı daha çok güç uygulayacak bir biçimde çekerler.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Wushu nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?