Göz altı torbaları neden olur?

Yanlış beslenme, kronik bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkabileceği gibi aşağıdaki sebepler de göz altı torbalarının oluşmasına neden ...

 

Neredeyse her insanın karşılaşabileceği bir hal olan göz altı torbalarının türlü oluşum nedenleri var olan. Geçmesi zor olan bu rahatsız edici görünüm kişinin kendini kötü hissetmesine neden olabilir. Çoğu kimsenin şikayetçi olduğu göz altı torbaları size yorgun bir görüntü vermektedir. Peki göz altı torbaları neden olur ? 

Yanlış beslenme, kronik bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkabileceği gibi aşağıdaki sebepler de göz altı torbalarının oluşmasına neden olur: Yaşlanma: Derinizin artık eskisi gibi esnek olmayışından göz altınızda bazı sarkmalar yaşanabilir. Cildinizi doğru ürünlerle nemlendirmek bu sarkmaların azalmasını sağlayabilir.

Uyku Eksikliği: Uykusuz bir gecenin sonrasında meydana gelen ilk şey göz altı torbalarınız olabilir. O nedenden dolayı kaliteli ve aralıksız bir uyku uyumakta yarar var. Stresli Yaşam ve Yorgunluk: Fazla bilgisayar başında durup iş yapmak yorgunluk getiren işler bu torbaların başlıca nedenlerinden. Ek olarak stres altında kalmak göz altlarınızdaki yağ bezelerinin artmasına neden olabilir. Sıvı Kaybı: Çok olmasa da sıvı kayıpları da göz altı torbalarının oluşmasında etkili olmaktadır. Günlük gerekli olan su ihtiyacını karşılamak için çokça su içmelisiniz.  Genetik: Göz altı torbalarıyla problemi olan birinin anne veyahut babasında da bu sorun var ise, sorun kalıtsal olabilir.  Gözleri Aşırı Ovalamak: Göz altındaki hücreler fazla duyarlı olduğundan siz aşırı bir ovalama yaptığınızda veya kaşıdığınızda narin noktalar şişebilir .  Alkol ve Sigara Kullanımı: Sigara içen birinin cildi normal insana göre daha kurudur ve gözlerde tahriş olur. Alkol alan birinin ise vucüdundaki su miktarı azaldığından gözlerde torbalanmaya neden olur  Ağlamak: Genellikle ağladığımız gözlerimizdeki şişlikten belli olur. Gözyaşlarındaki tuzun neden olduğu göz altı torbaları uzun zaman geçmeyebilir. 

 
 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan El çatlaması nedenleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?