Varis çorabı nedir?

Özel olarak hamile iken varis çorapları kurtarıcı özellik taşır. Böyle zamanlarda bebeğimizin uyguladığı basınç etkisiyle varis şikay...

 

Varis bacaklarda görülebilen bir dolaşım rahatsızlığıdır. Şişlikler, dışarıya doğru çıkmış mor damarlar en belli özelliğidir.

Özel olarak hamile iken varis çorapları kurtarıcı özellik taşır. Böyle zamanlarda bebeğimizin uyguladığı basınç etkisiyle varis şikayetleri güzelce artar. Hamileyken anne, bebeğimizin etkilenmesinden şüphe duyduğundan bir ilaç kullanamaz. İşte bu noktada varis çorapları kısa süreli ama etkili biçimde çözüm sağlamaktadır. Ek olarak gebelik döneminde varis çorabı kullanmanın diğer bir avantajı da bacaklarda pıhtı oluşumu olasılığını azaltmasıdır.

Varis çoraplarının ihtiyaca yönelik çokca modelleri vardır. Diz altı varis çorapları, diz üstü varis çorapları, kilotlu varis çorapları bu modeller arasındadır. Ek olarak hamilelere özel varis çorabı, erkeklere özel varis çorabı da bulunur.

Varis çorabının iyileştirici, tedavi edici özelliği yoktur. Rahatlatıcı ve kısmen de olsa varis ilerlemesini engelleyici özelliğe sahiptir.

Varisi rahatlatıp baskılamanın yöntemlerinden biri olan varis çorabı çözüme yönelik kurtarıcı bir yoldur.

Sabah uyanır uyanmaz giyilen varis çorabı varis özelliği kazanmış damarı dıştan tam olarak sarıp sıkarak kan dolaşımını daha derin damarlara yönlendirir. Bundan dolayı iç basıncı dengede tutar. Basıncın düşmesiyle varise bağlı şikayetler azalır ek olarak varisin ilerlemesini geciktirir.

 

Varisin oluşum nedenleri içerisinde kalıtımsal özellikler, gün içerisinde çok fazla ayakta kalma veya fazla masa başında oturup hareketsiz kalma gibi haller gelir.

Varis kadınlara özgü bir hastalıkmış gibi değerlendirilir. Lakin bu yanlış bir yaklaşımdır. Böyle bir yargının oluşmasını temel sebebi kadınların dış görünüşlerine daha çok önem vermelerinden kaynaklı estetik kaygılar taşıyarak doktora başvurmalarıdır.

Varis çorabı bacaklardaki damarlarda kan akışını düzenlemek için tasarlanmış özel çoraptır. Bu çoraplar bacağı diğer çoraplara göre yüksek basınçla sarar. Dinlenirken veyahut çalışırken dışarıdan uygulanan bu basınç toplardamarlardaki ödem ve sızlama şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Sir ağda nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?