Saç boyası neden tutmaz?

Saç boyasının tutmama nedeni olarak adet dönemleri de gösterilmektedir. Böyle zamanlarda dış etkenlere karşı narin olan vücut boyanın...

 

Saç boyamalarda yaşanılan en büyük problemlerden birisi de tutmayan boyalar olabilir. Hafif biçimde renklendiren, diplerini boyamayan yahut uçlarına dahi gelmeyen boyalar kadınların en büyük şikâyeti olabilir. İşte böylesi durumların yaşanmasının ise belli başlı nedenleri vardır. Saçların boyanırken bazı şeylere dikkat edilmemesi, farkında olmadan yapılmış olan hatalar ve öncesinde dahi özen gösterilmeyen haller saç boyasının tutmamasına neden olabilir. O durumda, yapılacak boyanın uzun zaman sağlam olması isteniyor ise saç boyarken tutmamasının nedenlerini bilmek ve bunlardan kaçınmak gerekecektir.

Saç boyasının tutmama nedeni olarak adet dönemleri de gösterilmektedir. Böyle zamanlarda dış etkenlere karşı narin olan vücut boyanın tutmasını da engelleyebilecek nitelikte olabilir. Regl dönemleri dışında saçların boyatılması tavsiye edilir.

Saçların boyanırken öncesinde saç tutam testinden geçmesi önerilir. Bu test saçların sağlık yapısını ölçecektir. Bilindiği üzere kadınların saçları saç bakım kremi, perma, düzleştirici, maşalar, röfleler derken daha bir çok uygulamalara maruz kalarak deformasyon yaşamaktadır. Dolaylı olarak böylesi deforme olmuş saçların boya tutması beklenemez. Saç tutam testi uygulandığı zaman saç boyasının ne kadar süre duracağı hakkında ön bilgi verilecektir. Bu bilgi çerçevesinde saç boyası saçtan çıkartılmamalıdır. Aksi durumunda saçta boya tutmayan bölgeler yahut değişik tonlarda renk oluşumları meydana gelebilir. Yine belirlenen süre öncesinde saçların yıkanmaması gerekir.

 

Saç boyasının tutmama sebebi yanlış kullanılan ürünler de olabilir. Bilhassa evde yapılmış olan boyamalarda saç boyasının yanında boyalı saçlar için üretilmiş olan şampuan verilir ve bu ürünlerin kullanılması önerilmektedir. Tersi halinde boya saçtan akar giderken doğal rengin kaybolmasına da neden olabilir.

Ek olarak saç boyasının tutmamasının bir nedeni denildiği üzere saçların deforme olmasıdır. Bundan dolayı saçların sağlıklı bakımı şarttır. Düzenli aralıklar ile saçlara nemlendirici bakımlar uygulanmasına, yenilen besinlere dikkat edilmesine ve de saçlara zarar verici işlemlerin yapılmamasına özen gösterilmelidir. Böylelikle saçların boyanması halinde daha sağlıklı ve dayanıklı boyama işlemi gerçekleştirilmiş olabilecektir.

Saç boyasının tutmamasının nedeni yetersiz boya kullanımı da olabilir. Özel olarak ta uzun ve kalın saçlara sahip kimselerin daha yoğun boya kullanması gerekebilir. Tersi halinde canlı ve parlak görünüm bekleniyor olan saçlarda boyanın tutmaması yüzünden dağınık ve renk renk bir ifade meydana gelebilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Saç nasıl nemlendirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 reyhan,

kaliteli saç boyası hem çabuk çıkmıyor, hem de çok iyi tutunuyor. ayrıca sağlık açısından da içiniz rahat oluyor. ucuz diye aldığınız adii saç boyaları hem paranızı tüketir, hem de sağlığınızdan olabilirsiniz. saç boyası saçlar yoluyla vücuda geçebiliyor muş diye duymuştum. bunu araştırıp daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.


#2 melek,

bi ustalığa yakın mesleği bırakmış biri olarak söyleyebilirim. Her markanın belli tonları iyidir. Mesela matrix en iyi beyaz kapatan boyalar arasında. Fakat lilafix in de kızılı kalıyor içine katılan oksidanın numarası da önemli. Ben sarı tonlarında loreal in ürünlerini kullanıyorum gibi...


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?