Törpü nasıl temizlenir?

Bu tarz törpüler sıvı ile temizlenmek için münasip değillerdir. Bundan dolayı mutlaka kişisel olarak kullanılmalı ve bunun dışında ba...

 

Manikür ve pedikür işlemleri esnasında kullandığınız malzemelerin hijyenine önem vermezseniz, tırnak mantarı gibi istenmeyen sağlık problemlerine yol açarsınız. Bilhassa bu malzemeler birden fazla kişi tarafından kullanılıyorsa her kullanım öncesi muhakkak dezenfekte edilmeleri gerekir. Çünkü bu malzemeler üstünde hızlı bir şekilde bakteri üreyebilmektedir. Bu alanda kullanılan malzemelerin kişiye özel kullanımı tavsiye edilir.

Kağıt ya da küp şeklindeki tırnak törpülerinin temiz kullanılması için yapabilecekleriniz

Bu tarz törpüler sıvı ile temizlenmek için münasip değillerdir. Bundan dolayı mutlaka kişisel olarak kullanılmalı ve bunun dışında başka kimselerin kullanmasına izin verilmemelidir. Bu tarz törpüler kuru ortamlarda muhafaza edilmelidir. Koruyucu bir kılıf veya kabın içinde saklanması daha uzun zaman temiz kalmasına yardım eden olabilecektir. Ama yine de uzun bir zaman kullanım için münasip değildir. Bu nedenle birkaç kullanım nihayetinde yenisiyle değiştirilmeleri gerekmektedir 

Manikür ve pedikür işlemlerinde sıkça kullandığımız bir malzeme olan törpü, temel olarak tırnakları şekillendirmek için kullanılır. Metal, kağıt ve küp halinde tırnak törpüsü türlerine rastlayabiliriz. Yazının sonrasında tırnak törpülerinin temizliğiyle ilgili yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

Metal tırnak törpülerinin temizliği için uygulayabileceğiniz işlemler şunlardır

 

En son işlem olarak akan suyun altında bir defa tırnak törpünüzü durulamanız yeterli olabilecektir. Bütün işlemleri tamamlayınca törpünüzü güzelce kurulamayı unutmayın. Eğer ıslak yahut nemli bırakırsanız üstünde bakteri oluşabilmesine neden olursunuz. Kuruladığınız törpüyü var ise kılıfında, yoksa kuru bir alanda saklayabilirsiniz.

Önceleri bir nebze suyu kaynatın ve derin bir kaba boşaltın. Yalnızca tırnak törpünüzü temizleyecekseniz fazla ölçüde su kaynatmanız gerekmez.

Kabın içindeki sıcak suya temizleme ve dezenfekte etme özelliği olan bir ürün eklemek suretiyle tırnak törpüsü için gerekli olan hijyeni sağlayabilirsiniz. Bu tarz ürünler, eğer tırnak törpünüz üstünde zararlı bakteriler üremişse, törpünüz üstünden arındırılmasını sağlamaktadır.

Kullandığınız tırnak törpüsünü kabın içindeki sıcak suya bırakın ve minimum 10 dk süreyle kabın içerisinde bekletin.

Eğer tırnak törpüsünü yalnızca bir kişi kullanıyorsa, kullanım öncesinde yalnızca alkolle silerek de hızlı alternatif temizlik sağlayabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra var ise tırnak fırçası kullanarak, yoksa da eski diş fırçanız kullanılarak tırnak törpünüzü fırçalayın. Böylelikle tırnak törpünüzü, üstünde kalabilecek kalıntılardan arındırabilirsiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ayak tırnağı nasıl törpülenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?