Deodorant nasıl kullanılır?

Ter kokusunu önlemenin en etkili yolunun temizlik olduğunu söylemiştik. Özel olarak her sabah evden çıkmadan önce banyo yapar ve kuru...

 

Ter kokma riski, sanıldığının tersine sadece haziran ile eylül ayları arasında baş gösteren bir sorun değil. Nerede, ne zaman terleyeceğimizi kestirememekle beraber önemli olan ter kokmamak için önlem almak. Doğduktan bir-iki hafta sonra terlemeye başladığımızı ve terlemenin vücut için doğal tepki olduğunu düşünecek olursak önlem almanın en basit yolu da temizlik. Devamlı olarak banyo yapmak, banyo yapılamadığı dönemlerde koltuk altını yıkamak günlük rutinler arasına yerleşmeli. Çünkü ama bu biçimde kötü kokulardan arınmak mümkün. 

Nelere dikkat edilmeli?

Her banyodan sonra koltuk altınıza muhakkak deodorant sıkmalısınız. Çünkü lakin bu biçimde etkili ve kalıcı bir sonuç elde edersiniz.

Temiz ve kuru koltuk altına sıkılacak deodorant, direkt cilde uygulanmalıdır. 

Sprey deodorantlar, kullanılmadan önce tam olarak çalkalanmalı ve koltuk altına 15 cm'lik mesafeden sıkılmalıdır. Bu işlem esnasında kutu dik tutulmalıdır.

Gün içerisinde deodorant sıkmak istediğiniz an koltuk altınızın terli olmamasına özen göstermelisiniz.

Eğer roll-on veyahut stick tarzı deodorantlar kullanıyorsanız koltuk altınıza sürdükten bir veyahut iki dakika sonra giysilerinizi giymelisiniz. 

Deodorantın leke yapmaması için giysilere sıkılmaması gerekmektedir.

Mis kokmak elinizde

Ter kokusunu önlemenin en etkili yolunun temizlik olduğunu söylemiştik. Özel olarak her sabah evden çıkmadan önce banyo yapar ve kuruladığınız koltuk altınıza deodorant sıkarsanız kötü kokuların üstesinden gelme noktasında başarılı adım atmış sayılırsınız.

 

Temizlik şart

Diyelim ki temizlik kurallarını eksiksiz bir biçimde yerine getiriyoruz. Peki ya deodorantlar bu sürecin neresinde? Sprey, stick, roll-on gibi ürünlerin genel adı olan deodorant, temiz vücudumuza uygulandığı zaman etkili sonuç vermektedir. Yani ter kokusundan arınmadan deodorant kullanmak, güzel kokmayı sağlamayacağı gibi ter kokusundan daha kötü etki yaratır. Ek olarak bilinmesi ve uygulanması gerekli olan çok önemli maddelerden biri de deodorantın temiz ve kuru koltuk altına sıkılmasıdır. 

Vücudumuzdan salgılanan terin esasen kokusuz olduğunu düşünecek olursak bizi rahatsız edenin, koltuk altı bölgesinin iyi hava almayan, bakterilerin bulunmuş olduğu kapalı bir bölüm olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Yani ter, bu bakterilerle temas ettikten sonra burnumuzun direğini sızlatıyor dersek yanlış olmaz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Ayak tırnakları nasıl kesilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?