Tırnak bakımı

Kesme, törpüyle şekil verme gibi işlemleri yapsak da tırnaklarımız kullandığımız deterjanlar ve hava şartları yüzünden yahut günlük u...

 

Bakımlı ve güzel görünen ellerin ilk şartı sağlıklı ve bakımlı tırnaklardır. Erkekler daha fazla tırnaklarının boyları ve temizliği ile ilgilense de kadınlar için hal azıcık daha değişik. Kırılma, soyulma, çukurlaşma,incelme gibi oluşabilecek problemlerle baş etmenin yanında şekil vermek ve estetik bir görüntü açısından her bir tırnağın şeklini korumak da gayet önemli. Devamlı kullandığımız ellerimizin önemli aksesuarı tırnaklarımıza bakım yaparak ve ufak önlemler alarak onları sağlıklı ve estetik bir görüntüye kavuşturabiliriz.

Tırnak Bakım Önerileri

Kesme, törpüyle şekil verme gibi işlemleri yapsak da tırnaklarımız kullandığımız deterjanlar ve hava şartları yüzünden yahut günlük uğraştığımız işler sırasında zarar görebilir. Tırnaklarımızı ve tırnak etlerimizi devamlı nemlendirmeli, banyo sırasında yumuşamış tırnak etlerini geriye itirmeliyiz. Tırnaklar için özel üretilen bakım yağlarının yanında menekşe yağı, badem yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlardan da faydalanarak tırnaklarımıza düzenli şekilde masaj yapmalıyız. 

Tırnak Törpülemek

Küt, oval, yuvarlak, oval küt ve ayrıca son zamanların modası uçları hafif sivriltilmiş tırnaklar. Törpü kullanarak tırnaklarımıza istediğimiz biçimi verebiliriz. Lakin törpüleme işlemi yaparken törpüyü zımparalarcasına değil de, tek yönde ve yavaş hareketler ile kullanmalıyız. Diğer dikkat gösterilecek husus da törpümüzün kalitesi ve çeşididir. İki taraflı törpülerde kalın tarafı kullanmaktan kaçınmalıyız. Bu kısmı yalnızca tırnak boyunu kesmeden ayarlamak adına kullanmalı, şekil verme işlemini ince tarafı ile yapmalıyız. Törpülemeyi enine hareketler ile yapınca tırnak ucumuzu törpüyü dik tutarak bir iki sefer geçmeli ve uçlarda oluşan pütürleri temizlemeliyiz. Diğer çok fonksiyonlu törpülerde de parlatma, pürüzsüzleştirme gibi işlemler için kullanılacak kısımlar amacına münasip şekilde kullanılmalıdır.

 

Tırnak Kesme

Tırnak batması, tırnak dibi iltihaplanması gibi sorunlar yaşamamak için tırnaklarımızı kesme konusunu hafife almamalıyız. El tırnaklarımızı yuvarlak şekilde ayak tırnaklarımızı ise küt şekilde kesmeliyiz. Tırnaklarımızı keserken tırnak etine çok fazla yaklaşmayarak can yakıcı durumlardan kurtulabileceğimiz gibi diplerden enfeksiyon kapma riskini de ortadan kaldırmış oluruz. Ayak tırnaklarımız duş aldıktan sonra yumuşamış olacaklarından ötürü kesilmesi daha kolay olur. Kaliteli ve tırnak boyutlarına münasip makaslar kullanmak, tırnak makasının hijyenine dikkati açmak de alabileceğimiz ufak önlemler arasında.

Tırnaklara Vitamin Desteği

Tırnaklarımız beden sağlığımız hakkında çokca ipucu barındırır. Kalsiyum açısından beslenmemize dikkat etmeliyiz. Bedenimizin su ihtiyacını karşılamalı, meyve ve sebze tüketimine önem vermeliyiz. Tırnak yüzeyinde oluşan beyaz lekelerden kurtulmak için kalsiyum bakımından gayet zengin besinleri tüketmek gerekmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Yulaf ezmesi maskesi adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?