El çatlaması nedenleri

Vücudumuzda bakıma en fazla ihtiyaç duyan ellerimizdir. Hemen her negatif şarttan pek hızlı etkilenme özelliğine sahip olan ellerimiz...

 

Vücudumuzun her bölümü ayrı ayrı özen ve bakıma ihtiyaç duyar. Üstelik bu özen ve bakımın devamlı olması şarttır. Düzenli yapılmayan, aksatılan vücut bakımı kesinlikle  bir noktada kendini hisstetirir.

Hemen her zaman yaşadığımız el çatlaklarının nedenleri neler olabilir?

Yine eller bulaşık yıkarken bulaşık deterjanına devamlı temas etmektedir. Ve bütün bulaşık deterjanları elleri çok fazla kurutur. Özel olarak kış mevsimindeki aylarda havanın da etkisiyle deterjanın negatif etkisi ikiye katlanır.

Sıcaklık, ellere zarar veren diğer bir faktördür. Elde bulaşık yıkarken yüksek ısıda su kullanmak ellerin çatlamasına neden olur.

Ani ısı değişiklikleri elleri şoka uğratır ve çatlamalarına neden olur. Eviniz aşırı sıcak ve dışarısı da çok soğuksa elleriniz pek hızlı çatlar.

İçerisinde sülfat olan sabun kullanmak el çatlaklarına neden olur.

Elleri devamlı yıkamak gerekli olan hallerde kullanılan kalitesiz sabunlar ellerin sahip olduğu bütün nemi alır, elleri kurutur ve çatlamalarına neden olur.

El çatlamalarının başlıca sebebi çevresel faktörlerdir. Çevresel faktörlerin iyileştirillmesi bu çatlakların ortadan kalkmasına veyahut en azından azalmasına yardım eden olabilecektir.

Sedef hastalığı ellerin çatlamasına neden olan bir hastalıktır. Şu nedenle sedef hastalığınız var ise el çatlaklarınızın da olması normaldir.

 

El çatlakları her ne sebep ile oluşursa oluşsun muhakkak tedavi edilmelidir. Tedavisi yapılmayan basit el çatlakları kısa bir zaman içerisinde egzamaya dönüşebilir.

Yine sıcak hava gibi soğuk hava da ellere fazlaca zarar vermektedir. Bu nedenledir ki kış ayları el çatlaklarının maksimum yaşandığı aylardır.

Kimyevi maddeler ve bu maddeleri içeren temizlik ürünlerinin tamamı ellerin baş düşmanıdır. El çatlaklarının oluşması sizi korkutuyorsa kesinlikle bu maddelere temastan kaçının. Örnek vermek gerekirse temizlik sırasında eldiven kullanmak sizi bu anlamda rahatlatacaktır.

Vücudumuzda bakıma en fazla ihtiyaç duyan ellerimizdir. Hemen her negatif şarttan pek hızlı etkilenme özelliğine sahip olan ellerimiz bakıma aç nadide çiçeklere benzer.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tırnak bakımı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?