Güneş kremi nasıl saklanır?

Bahar ve haziran ve ağustos ayları arasında güneş ışınlarının daha etkili gelmesiyle beraber güneş kremi kullanımı da başlar. Güneşin...

 

Bahar ve haziran ve ağustos ayları arasında güneş ışınlarının daha etkili gelmesiyle beraber güneş kremi kullanımı da başlar. Güneşin zararlı ışınlarında cildi koruyan bu ürünlerin saklama koşulları çok önemlidir. Münasip olmayan koşullarda saklanan güneş kremleri etkinliklerini kaybederler ve koruyuculuk sağlamazlar. Peki, siz güneş kremlerinizi nasıl saklamanız gerektiğini biliyor musunuz?

Güneş Kremi Nasıl Saklanır?

Ne kadar münasip koşullarda saklanırsa saklansın, güneş kremlerinin etkinlik süresi maksimum 1 yıldır. Bu sebep ile her sene güneş kremlerinin yenilenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Sıcaktan korumak için güneş kremlerini buzdolaplarına koymak da doğru değildir. Buzdolabı içinde soğutulan güneş kremleri kullanılacakları zaman buzdolabından çıkartılarak yüksek sıcaklığa maruz bırakılıp tekrar buzdolabına koyulurlar. Bu sıcaklık değişiklikleri de bozulmalara yol açacağından, güneş kremleri buzdolaplarında saklanmamalıdır.

Özetle güneş kremlerinin direkt güneş ışığı almayan, aşırı sıcak veya çok soğuk olmayan, nem seviyesinin düşük olduğu bir ortamda saklanması gerekmektedir.

Güneş kremlerinin de diğer bir çok kozmetik ürünü gibi oda sıcaklığında, yani 18 ile 22 °C arasında saklanmaları gerekmektedir. Sıcaklığın yüksek olması halinde güneş kremini oluşturan yağ ve su bileşenleri faz değişimleri ile birbirlerinden ayrılırlar. Bu hal güneş kremlerinin etkinliğini azaltacağı gibi bozulmalara da yol açabilir. Bu neden güneş kremlerinin hepsinden önce sıcaktan korunmaları gerekmektedir. Güneş altında park etmiş araçlar ve koyu renk çantalar gibi yerler güneş kremlerinin saklanması için münasip değildir.

 

Güneş kremlerinin korunması gerekli olan diğer bir madde de nemdir. Bu sebep ile güneş kremlerinin banyolarda saklanması da münasip değildir. Nem oranının fazla olduğu yerlerde güneş kremlerinin saklandığı yerlere nem alma özelliğine sahip maddeler koyulmalıdır.

Her ne kadar güneş altında kullanılıyor olsalar da güneş kremlerinin direkt güneş ışığı almalarından kaçınılmalıdır. Hassaten şeffaf ambalajlı olan güneş kremlerinde bu hale daha çok dikkat edilmesi gerekir. Güneş kreminin ambalajı şeffaf olmasa da, direkt alınan güneş ışığı ambalajın aşırı ısınmasına ve güneş kreminin bozulmasına yol açar.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Turp suyunun cilde faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?